14. ערכים: לפתח ערכים פנימיים יציבים וכנים, ולהימנע מהשפעות שליליות

מה היית עושה?

אליס בורק גרה באזור דיור במזרח לונדון שהתחיל לסבול מפשיעה מוגברת בעשרים השנים האחרונות: דיירים הותקפו במעלית; סוחרי סמים השתלטו על דירות ריקות; כנופיות מכרו נשק. מתוך נחישות להפוך את המקום לבטוח שוב, אליס עזרה בהקמת אגודת דיירים שעבדה בשיתוף פעולה עם המשטרה, והתעמתה באופן אישי עם האנשים הבעיתיים ברחוב. למרות שחלונות הרכב שלה רוסקו ואף קיבלה איומים על חייה, היא המשיכה לחיות לפי עקרונותיה, עד שהמועצה המקומית השיקה תוכנית התחדשות, והחליפה בניינים רבי-קומות בבתים נמוכים באזור מגוריה. הנתונים בשנים 2008-2013 מראים ירידה של 44% בפשיעה באזור, ואליס עובדת כעת עם אזורי מגורים נוספים כדי להתמודד עם התנהגות אנטי-חברתית.

 

היתרונות של ערכים

לערכים יש את הפוטנציאל:

 • לבחור בכוחות עצמנו בצורה מתחשבת ותכליתית

 • לעמוד על שלנו והגן על עצמנו ועל אחרים בזמנים קשים

 • לפתח את הקול, הפוטנציאל והעוצמה הייחודים שלנו

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי ערכים

אילו היינו מקבלים דף ריק, כמה היינו מסוגלים באמת לערוך רשימה של הערכים שמנחים אותנו בחיינו? חיי היום יום תובעניים כל כך, שלעיתים זה מרגיש שרק להגיב כמיטב יכולתנו לכל מה שקורה, בתקווה שהכל יסתדר, זה מעל ומעבר למתבקש.

למרות זאת, לרובנו יש הרבה ערכים, אפילו אם איננו מודעות אליהם. מה מרגיז אותנו או מלבה את האש בתוכנו? כעס הוא לעיתים סימן שאחד הערכים שאנו אוחזות בחוזקה, נפרץ. זה נוגע במשהו שאומר ״לא!״. אנו עלולות להיות מופתעות מהתשוקה והחוזקה שחיים בתוכנו.

ערכים מעניקים לנו כח. הם מהווים את הבסיס שממנו אנו מקבלים כח ואנרגיה לגבש עמדה לגבי דברים שחשובים לנו. הם שומרים את השאיפות שלנו במסלולן. כמו החישור בגלגל האופניים, הם מעניקים יציבות ועוזרים לנו לנוע קדימה באופן תכליתי. מה יכולים כל אחד ואחת מאיתנו לעשות כדי להיות נאמנים לעקרונות שלנו, ולהשתמש בהם בצורה מושכלת על מנת לבנות חיים טובים יותר?

 

הידעת?

מחקר מצא עדויות לכך שלהדחקה של חמלה יש מחיר. היא יוצרת דיסוננס בין זהותנו המוסרית ועקרונותינו המוסריים. הניסיון להיות פחות חומלים מוביל לסכסוך פנימי בין הוקרה של מוסריות וציות לכללינו המוסריים, ואנו מרגישים שעלינו להתפשר מהותית בין השניים. לכן, אנשים פותרים את הסכסוך הזה או בנתינת חשיבות פחותה למוסר, או בהרפיית דבקותם לעקרונות מוסריים.

 

הרהור מעמיק על ערכים מתוך הספר "16 הקווים המנחים לחיים – הבסיס"

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת האוויר שנכנס ויוצא מהגוף. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

נשאל את עצמנו את השאלה: ״מהם הערכים שלי?". ניתן לשאלה לנוע בעדינות בתוכנו, ממש כמו עלה שנופל לתוך באר עמוקה. נחזור על השאלה מספר פעמים.

ניזכר במקרה שהרגשנו רגועים ויציבים, כמו הר שמרגלותיו ובסיסו משתרשים מטה, לתוך האדמה. נמקד את תשומת הלב בתחושה שאנו מקורקעים וממוקדים. מה התרחש בזמן הזה? מה חשבנו? מה עשינו? נהיה מדויקים ככל יכולתנו.

ניזכר בזמן שהרגשנו חסרי יציבות ולא בטוחים בעצמנו, או שהיינו לא מרוכזים ומבולבלים. מה התרחש בזמן הזה? מה חשבנו? מה עשינו? נדייק ככל יכולתנו.

נריץ בתודעתנו את הסיטואציות הללו בהילוך חוזר. כיצד הזכרונות הללו מתבטאים בגופנו? האם אנו יכולות להבחין בתחושות מיוחדות בבטן, בלב, או בגרון? נבחן בעדינות מהן התחושות הללו.

נשאל את עצמנו "מהם הערכים והעקרונות שמקרקעים אותי – שיוצרים בי תחושה של הר?". נזהה את המילים, הדימוים, והרעיונות העולים בתודעה. אם אנו לא יודעות כיצד להתחיל, ננסה להשתמש ברשימה מוכנה של ערכים, כמו עשרת הדברות.

בעודנו בוחנות כל אחד מהערכים, נמשיך להתבונן בתחושות שעולות בגוף ונשים לב אם ואיפה יש מתח או רכות. ננסה להשתמש בתחושות על מנת לזהות אילו ערכים הכי חיים בתוכנו. האם אנו יודעות מדוע זה כך?

ננוח בכוחו של הערך בעל המשמעות הרבה ביותר עבורנו.

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

ציטוטים על ערכים

 • אל תתנו לרעש של דעותיהם של אחרים להטביע את קולכם הפנימי – סטיב ג'ובס

 • מעשיך מדברים בעוצמה כה חזקה, שאיני יכול לשמוע את מילותיך – ראלף וולדו אמרסון

 • כשאני עושה טוב, אני מרגיש טוב. כשאני עושה רע, אני מרגיש רע. זאת הדת שלי – אברהם לינקולן

 • אתה יכול להגדיל את המרחק מזה שרץ אחריך, אבל לא מזה שרץ בתוכך – פתגם רואנדי

 • ללמוד את כל התלמוד זה הישג גדול; ללמוד מעלה אחת טובה זה הישג גדול יותר – פתגם ביידיש

 • נדרש הרבה אומץ לעמוד על שלנו מול אויבינו, אבל לא פחות אומץ לעמוד על שלנו מול חברינו  – ג'יי קיי רולינג

 • לעולם, לעולם אל תפחד לעשות מה שנכון, במיוחד אם רווחתו של אדם או חיה נמצאת בסכנה. עונשי החברה הם קטנים לעומת הפצעים שאנו מסבים לנשמתנו כאשר אנו מפנים את מבטנו לכיוון השני – מרטין לותר קינג ג'וניור

 • מהו שורש החרדה? אם אתה מתבונן בתוכך ולא מוצא דבר להתבייש בו, כיצד אתה יכול להרגיש חרדה או פחד? – קונפוציוס

 

הקו המנחה הבא: שירות או דפדוף בקווים המנחים

 
GettyImages-670899999.jpg