04. חדווה: שמחה במזלם הטוב של אחרים

 

מה היית עושה?

ניק וויצ'יץ' נולד באוסטרליה בשנת 1982 ללא ידיים ורגליים. למרות שכילד הוא הרגיש המום ממוגבלותו, הוא כיום בעל, אב ואחד המרצים המפורסמים בעולם בתחום המוטיבציה.

ההתמקדות העיקרית של ניק היא לא במה שקרה לו, אלא כיצד הוא יכול להשתמש באתגרים שהוא חווה כדי להעצים צעירים ולאפשר להם לראות את נקודות החוזק והיופי שלהם. "זה לא נכון לחשוב שאתה לא מספיק טוב, זה לא נכון לחשוב שאתה לא שווה כלום ... היו אסירי תודה, חלמו בגדול ולעולם אל תוותרו" הוא אומר להם. ראו

 

היתרונות של חדווה

לחדווה יש את הפוטנציאל:

-לרומם את רוחנו, ולהביא לנו נינוחות ושמחה כמעט בכל מצב

-לערער כל נטייה לקנאה וצרות עין ואי הנוחות והכאב שהן מביאות

-להפחית את ההתרכזות בַּעצמי והדיכאון, באמצעות העברת המיקוד מעצמנו לאחרים

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי החדווה

חדווה היא הטעם הנפלא שאנו חשות כשקורה משהו טוב. הדאגות מתפוגגות, התסכול מתאדה והכעס נעלם כאשר תינוק נולד בבטחה או חבר עובר בהצלחה את הבחינות, כאשר בעיה נפתרת או מגיעים לפשרה בסכסוך. החדווה פותחת את הלב.

חדווה יכולה לשנות את תודעתנו ולשנות את חיינו. היא שיקוי שמשכך את כאבי הקנאה ומסיט את פגעי הדיכאון. היא מקרבת אותנו לאנשים שאנחנו אוהבים ומקלה על הקשיים שיש לנו עם אותם אנשים שרחוקים מאיתנו.

זה הגיוני כל כך לתרגל את אומנות השמחה בשמחתו של האחר ולכן זה מוזר שלעתים קרובות אנו מפספסים זאת. מדוע אנחנו לפעמים מתייחסים יותר לחדשות רעות מאשר לחדשות טובות? מדוע אנו מתפתים להתעכב על מה שמשתבש ולא על מה שעובד כשורה? אחד גורר אותנו למטה, השני מרים אותנו.

יש לנו בחירה במה להזין את ליבנו ואת תודעתנו. אם נוכל ללמוד להתעכב על סיפורים והישגים חיוביים, במהירות נמשוך לחיינו ולחיי אחרים אושר רב יותר.

 

 

הידעת?

מדוע לפעמים בני אדם בוכים כשהם חשים חדווה עזה? על פי מדענים מאוניברסיטת ייל, 'דמעות של שמחה' יכולות להיות הניסיון של גופנו לנטרל רגש מציף - כמו אופוריה - כדי לעזור לנו להשיב את האיזון הרגשי שלנו באופן מטיב.

 

הרהור מעמיק על חדווה מתוך הספר "16 הקווים המנחים- הבסיס"   

 

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת הנשימה שנכנסת ויוצאת. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

 

נתחיל בלשמוח מכל הדברים הטובים שעשינו בעבר. נחשוב על המעלות החיוביות שיש בתוכנו - כמו טוב לב, אורך רוח ונדיבות - והמקרים בהם השתמשנו בתכונות אלה כדי לעזור לאחרים. נטעם את טעמה החמים של ההערכה. 'כמה זה נפלא, כמה נפלא'.

 

נרחיב בהדרגה את תחום תשומת הלב שלנו כדי לכלול את האנשים שאליהם אנו חשות קירבה. נשמח על כל המעלות החיוביות שלהם ועל הדרכים השונות בהן הם דואגים לנו והאחד לשני. ננסה  לפרט ככל שנוכל. נהנה מתחושת החדווה. 'כמה זה נפלא, כמה נפלא'.

 

נמשיך ונפנה את תשומת ליבנו החוצה ונשמח על כל הפעולות האכפתיות שמתרחשות בין אנשים שאולי מעולם לא פגשנו: צוות ההוראה בבתי ספר, צוותים רפואיים בבתי חולים, הורים בין כתלי הבית. האם יש מישהו שאינו תורם לרוווחתם של אחרים בדרך כלשהי?

 

נחשוב על האנשים שנלחמים למען עולם טוב יותר בתחומים כמו צדק, שוויון, שלום, עוני או איכות הסביבה. נזכר בתרומה שלהם. ‘כמה זה נפלא, כמה נפלא.’ נהרהר בסיפורי חייהם של הקדושים מכל המסורות הדתיות השונות, שהקדישו את חייהם לתרגול ושירות רוחניים. נשמח במעלותיהם ובמעשיהם.

 

לבסוף, נבדוק עם עצמנו אם נוכל לשמוח על כל הדברים הטובים שאנחנו ואחרים עשינו, עושים ונעשה בעתיד. האם נוכל להרחיב את תחושת החמימות הזו לכל היקום, מעבר לגבולות הזמן והמרחב? 'כמה זה נפלא, כמה נפלא'.

 

מה יקרה אם נשמח כך על בסיס קבוע?

 

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

 

ציטוטים בנושא חדווה

 

-    חגגו את ההצלחה של אחרים כמו שאתם רוצים שאחרים יחגגו את שלכם. מה שאנחנו עושים חוזר אלינו. - מקור לא ידוע

-   בחלוף הזמן למד לבי לקרון לאור טובת הזולת ולהימס על צערו. –הומר

-   אם אני שמח רק בשביל עצמי, יש הרבה פחות אפשרויות לאושר. אם אני מאושר כשדברים טובים קורים לאחרים, יש עוד מיליארדי אפשרויות להיות מאושרים! - הדלאי למה

-   להיות עשיר בהערצה ומשוחרר מקנאה, לשמוח בטובתם של אחרים - אלה המתנות שכסף אינו יכול לקנות. —רוברט לואיס סטיבנסון

-   אנו שותלים זרעים שיפרחו כתוצאות בחיינו, ולכן עדיף להסיר את העשבים של הכעס, הקמצנות, הקנאה והסַפֵק. -דורותי דיי.

-   הטוב הגדול ביותר שביכולתך לעשות למען הזולת הוא לא רק לחלוק את העושר שלך, אלא להראות לזולת את העושר שלהם. - בנימין דיזראלי

-   כל בְּרִיָּה היא צנצנת של חדווה. הֶיֶה אדם אנין טעם. -רומי

 

הקו המנחה הבא: טוב לב או דפדוף בקווים המנחים

חדווה
00:00 / 20:18