05. טוב לב: להיות חברי, אכפתי ומתחשב

 

מה היית עושה?

בשנת 2014, בנאי בשם וינס מאסקס שבאנגליה, התבקש לתת הצעת מחיר לבניית חדר אמבטיה עבור קייטי אנדרסון בת ה-12, שנולדה עם נוירופיברומטוזיס, מחלה הגורמת לגידולים על קצות העצבים. במקום לגבות את התשלום הרגיל עבור העבודה, וינס הגיב במעשה פשוט ופרקטי של טוב לב. הוא בנה את חדר האמבטיה בשווי 6000 פאונד בחינם על ידי כך ששיכנע ספקים מקומיים לתרום את החומרים, והשלים את הפרוייקט תוך שבוע. מקור: עיתון האינדפנדנט

 

היתרונות של טוב לב

לטוב לב יש את הפוטנציאל:

 • לספק חדווה ושביעות רצון שמגיעים מכך שהועלנו לאחרים, בין אם קרובים או רחוקים

 • להזין ולהעמיק את מערכות היחסים בהם כולנו תלויים למען הבריאות והאושר שלנו

 • לקדם הרמוניה ורצון טוב, בכל רמות החברה

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי טוב לב

טוב לב אומרת: "אני רוצה שתהיה מאושר". להיות טובת לב אומר להיות ידידותית, אכפתית, נדיבה, מתחשבת, מכבדת, הוגנת ורוחשת חיבה. כולנו יודעות בליבנו כאשר אנו מקבלות או מעניקות טוב לב בזכות התחושה החמימה שמחווה זו יוצרת. האם יש מישהי שלא רוצה לחוות טוב לב מאדם אחר?

טוב לב יודעת בתבונה מעודנת מתי הולם לומר או לעשות משהו. טוב הלב נמצא בפרטים הקטנים. נגיעה רכה בלחי או תמיכה עדינה במרפק כשמדריכים מישהו בחציית הכביש. שמירה על קשר עין לרגע חשוב נוסף. שיחת טלפון. זכירת הדברים הקטנים שגורמים למישהו אושר.

אם נתנהל בטוב לב, זה עלול להתפרש כאילו אנו ממקמים את אושרו של האחר לפני אושרנו אך זו אינה פרשנות מדויקת. טוב לב מספק תחושה טובה באופן קבוע, מרומם את רוחנו ומזין אותנו בדרכים  שאנו לא תמיד מודעים אליהן. כולם מרוויחים.

האם זה אפשרי לדמיין עולם בו כולם מביעים טוב לב אחד כלפי השני? האם טוב לב הוא משהו שאפשר ללמוד? מה נוכל לעשות כדי להיות יותר טובות לב?

 

הידעת?

מחקר מצא כי פעולות של טוב לב יכולות להגביר את אושרנו במספר דרכים: תחושה מוגברת של שיתוף פעולה ותלות הדדית; יותר בטחון עצמי, יעילות ואופטימיות. יתר על כן, פעולות של טוב לב יכולות לגרום לאחרים לחבב אותנו יותר, ולגרום לנו להעריך ולהוקיר תודה יותר. פעולות שמונעות מטוב לב גם מעודדות הדדיות פרו-חברתית. כך, כל היתרונות האלה מועילים מאוד במקרה הצורך ובעיתות לחץ.

מעשה בודד של טוב לב יכול להשפיע על עשרות נוספים – הנדיבות באמת מדבקת, לפי חוקרים באוניברסיטת קליפורניה.

 

הרהור מעמיק על טוב לב מתוך הספר "16 הקווים המנחים לחיים – הבסיס"

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת האוויר שנכנס ויוצא מהגוף. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

נתחיל ביצירת תחושה של אהבה וחמלה כלפי עצמנו. "הלוואי שאהיה חופשיה מסבל". נחזור על המילים האלה שמביעות טוב לב שוב, ושוב, אם בלחישה או בשתיקה. "הלוואי שאהיה חופשי מסבל".

ניזכר בפעמים בהם סבלנו בעבר. נתבונן בדרכים בהם אנחנו סובלים כרגע. נגיב בעדינות לכל דבר שעולה בתודעה עם אהבה וחמלה. נמשיך לחזור על המילים "הלוואי שאהיה חופשיה מסבל". נהיה מאוד סבלניות ועדינות כלפי עצמנו.

כעת, נרחיב את האהבה והחמלה לאנשים או חיות שאנחנו מרגישים קרובים אליהם. נדמיין את החמלה קורנת מתוך ליבנו ובעדינות שוטפת את כל החרדות והקשיים שלהם, את הסבל והכאב. "הלוואי ויהיו חופשיים מסבל".

נרחיב את מעגל האהבה והחמלה כך שיכלול אנשים ויצורים שמעולם לא פגשנו. נוכל להתמקד באנשים במקומות מסויימים בעולם או באלו שחווים בעיות מסוימות כמו מחלות, עוני או אי צדק. נוכל לחשוב גם על כל האנשים שאנחנו לא מכירות בעיר או במדינה. נושיט את האהבה והחמלה שלנו לכל אחד ואחת מהם ללא יוצא מן הכלל. "הלוואי ויהיו חופשיים מסבל".

כעת, נרחיב את האהבה והחמלה לאנשים שמאתגרים אותנו. נדמיין אותם עומדים ממש כאן לפנינו, ונרשה לחמלה אוהבת לקרון החוצה מלבנו ולשטוף בעדינות את כל הקשיים שלהם. "הלוואי ותהיו חופשיים מסבל".

לסיום, נדמיין אהבה וחמלה זורמים ללא מאמץ מלבנו ומחבקים כל יצור חי שקיים. נחזור בעדינות על המילים: "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו חופשיים מסבל". נדמיין את המילים האלו קורנות ברחבי היקום כולו, עצומות ואינסופיות. כיצד זה גורם לנו להרגיש?

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

 

ציטוטים בנושא טוב לב

 • היו טובי לב, כי כל מי שאתם פוגשים לוחם בקרב קשה - אפלטון

 • זה נחמד להיות חשוב, אבל זה יותר חשוב להיות נחמד – מקור אלמוני

 • בכל מקום בו יש בן אדם, יש הזדמנות לטוב לב - סנקה

 • מתי שאפשרי, היה טוב לב. זה תמיד אפשרי – הדלאי לאמה

 • פעולה של טוב לב לעולם אינה מבוזבזת, לא משנה כמה קטנה - איזופוס

 • היו טובי לב לאנשים שאינם טובי לב: הם אלה שהכי צריכים את זה – מקור אלמוני

 • למדתי שאנשים ישכחו מה אמרת, ישכחו מה עשית, אבל לעולם לא ישכחו כיצד גרמת להם להרגיש – מאיה אנג'לו

 • הדרך הטובה ביותר לעודד את עצמך היא לנסות לעודד מישהו אחר – מארק טוויין

 • היש תבונה גדולה מטוב לב? – ז'אן ז'אק רוסו

 • כשאתה דואג לעצמך, אתה יכול לדאוג לאהובך. אהבה עצמית היא הבסיס ליכולת שלך לאהוב אדם אחר. אם אינך דואג לעצמך, אם אינך מאושר, אם אינך שלוו, אינך יכול לגרום לאדם אחר אושר – תיך נאהט האן

 • שלושה דברים חשובים בחיי אדם: הראשון הוא טוב לב; השני הוא טוב לב; והשלישי הוא טוב לב – הנרי ג'יימס

 • מעשה בודד של טוב לב מצמיח שורשים בכל הכיוונים, והשורשים גדלים לעצים חדשים – אמיליה ארהארט

 • להקל על כאב הראש של הזולת זה לשכוח את שלך – אברהם לינקולן

 • אתה בעצמך, כמו כל אחד ביקום, זקוק לאהבה ולחיבה של עצמך - בודהה

 

 הקו המנחה הבא: כנות או דפדוף בקווים המנחים

 
 

 

 

טוב לבטוב לב
00:00 / 20:13
 
GettyImages-670899999.jpg