11. הכרת תודה: להכיר בטוב הלב של הזולת ולהשיב לאחרים כגמולם

 

מה היית עושה?

ג׳יל בולטי טיילור, היא חוקרת נוירו-אנטומיסטית, כלומר חוקרת של מבנה מערכת העצבים. בגיל 37 היא חוותה שבץ מאסיבי, שהותיר אותה ללא היכולת ללכת, לדבר, לקרוא לכתוב או לזכור פרט כלשהו מחייה. לקח לה שמונה שנים להשתקם. אנשים רבים היו מכנים זאת כאסון, אבל במקום זאת, היא מבטאת הכרת-תודה עמוקה כלפי מה שלמדה מהחוויה. ספרה משנת 2006 ״התקף התובנה שלי - מסע אישי של חוקרת מוח״ (שיצא לאור ב 30 שפות) והרצאתה ב - Ted talk  - הראשונה להיות ויראלית באינטרנט – נגעו בליבם של מיליוני אנשים. ״אתם אחראיים על האנרגיה שאתם מביאים״, היא אומרת. www.drjilltaylor.com

 

היתרונות של הכרת תודה

להכרת תודה יש את הפוטנציאל:

 • להגביר את המודעות שלנו להיותנו קיימות בתלות בבני-אדם אחרים, בבעלי-חיים ובסביבה.

 • להוות תרופת-נגד לבידוד ולבדידות, לכאב ולטינה.

 • להביא לחיי היום יום שלנו פרקטיקה מחוללת תמורה של הערכה וחמימות-לב.

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי הכרת תודה

הכרת תודה היא שמחה בקשרינו עם אחרים וביכולת שלנו להעניק תמיכה הדדית. זוהי  צורה של  פתיחות  ונדיבות שמעצימה את  מערכות היחסים  שלנו. הכרת תודה מזמינה אותנו לשחרר סיבוכים מיותרים ולקבל אחד את השנייה בפשטות ובטבעיות. היא מביאה שלווה והרמוניה.

קבלת הכרת תודה מהזולת מחזקת את הביטחון שלנו בידיעה שיש לנו תפקיד חיובי בעולם. היא גורמת לנו להרגיש שמכירים בקיומנו, ובזכותה אנו זוכים לעידוד ולהשראה. כשאנחנו מסוגלות להציע הכרת תודה כנה לאחרים, אנחנו רואות כיצד הדבר מביא לתחושה טובה בגופנו, להרגשה חמימה בלבנו ולזריקת אנרגיה. הערכה עושה לנו טוב.

הכרת תודה נובעת מהחכמה שמקבלת שאיננו עצמאיים וגם בלתי-תלויים, אלא חלק מרצף יוצא מן הכלל של אירועים ויצורים על פני הכוכב הזה. היא מעודדות אותנו לקבל את המציאות בברכה במקום להיאבק בה – בין אם היא נראית לנו חיובית או שלילית. היכולת ללמוד לראות את כל מה שקורה כהזדמנות ללמידה ולגדילה, מהווה מרכיב עיקרי בחיים מאושרים.

 

הידעת?

אנשים שמכירים תודה מדווחים על רמות גבוהות של רגשות חיוביים, סיפוק מחייהם, חיוניות, אופטימיות ורמות נמוכות של דכאון ומתח נפשי. ניסוי שנערך באוניברסיטת פנסילבניה מצא שמשתתפים חוו באופן מיידי עלייה עצומה בתחושת אושר כאשר כתבו ושלחו באופן אישי מכתב תודה למישהי שמעולם לא זכתה להכרת התודה לה הייתה ראויה על טוב-לבה.

 

הרהור מעמיק על הכרת תודה מתוך הספר "16 הקווים המנחים לחיים – הבסיס"

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת האוויר שנכנס ויוצא מהגוף. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

נתחיל בהכרת-תודה על כל הדברים הטובים שאנחנו חוות בחיינו. נתחיל בדברים הפיזיים כמו ביתנו, או רכושנו, או הסביבה שלנו. ניזכר שלכל כך הרבה אנשים כלל אין את הדברים הללו, ושגם אנחנו עלולות לאבדם בזמן כלשהו. נשמח במזלנו הטוב.

כעת נשהה בהערכתנו לדברים פחות מוחשיים, כמו קשרים עם הזולת, הבריאות שלנו, החופש והידע שלנו. נחווה תחושה של הכרת-תודה והוקרה על כל אחד ואחד מהדברים הטובים שיש בחיינו.

נמקד את מחשבותינו בכל האנשים שהיו טובי-לב ונדיבים כלפינו בעבר. ניזכר בקרובי המשפחה שלנו ובחברינו וחברותינו שתמכו בנו והיו טובים כלפינו כשהיינו צעירים. ניזכר במורות ובמורים שלימדו אותנו לקרוא ולכתוב, או שהיוו עבורנו השראה לרכישת ידע. נתמקד בכמה שיותר אירועים של טוב-לב שאנו יכולים.

נקדיש זמן מה לדמיין את טוב-הלב שקיבלנו מהורינו. נתחיל משהייתנו ברחם, היכן שאמנו החזיקה והזינה אותנו. נחשוב כיצד טיפלה בנו כתינוקות, איך קמה באמצע הלילה להאכיל אותנו ולנחם אותנו. איך ניקתה אותנו ודאגה למלבושנו. חרישית נבטא הכרת-תודה כלפי אמנו.

נזכור כיצד, כילדוים קטנים, היינו תלויים לחלוטין בטוב הלב של אדם מבוגר. הזינו אותנו, רחצו אותנו והשכיבו אותנו לישון. לימדו אותנו ללכת ולקחו אותנו לבית-הספר. נרחיב עד כמה שנוכל את הרגשות האלה של הכרת-תודה שאנחנו חווים.

ניווכח כיצד כל האהבה וטוב-הלב שקיבלנו במהלך חיינו תלויה באהבה ובטוב-לב דומים מדורות קודמים. נדמיין את טוב-הלב הזה חוזר יותר מאלף שנה אחורה. האם נוכל לפתח משאלה להשיב לאחרים כגמולם ולהעביר הלאה את כל טוב-הלב הנרחב הזה?

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!" 

 

ציטוטים בנושא הכרת תודה

 • באוכלך נבטי במבוק, זכור את האיש ששתל אותם. – פתגם סיני

 • תמיד, תמיד, תמיד, יש משהו שאפשר להודות עליו. – מקור לא ידוע

 • להרגיש הכרת-תודה מבלי לבטא אותה זה כמו לעטוף מתנה ולא להעניק אותה. – וויליאם ארתור וורד

 • בחיי היומיום עלינו לראות שאין זה אושר שהופך אותנו למכירי-תודה, אלא הכרת-תודה שהופכת אותנו למאושרים. – האח דייויד סטיינדל-ראסט

 • מישהו יושב היום בצל, כי מישהו אחר שתל את העץ לפני זמן רב. – וורן באפט

 • הכרת-תודה יכולה להפוך ימים שגרתיים לחגי-הודיה, עבודות שגרתיות לשמחה, ולשנות הזדמנויות רגילות לברכה. - וויליאם ארתור וורד

 • לעיתים האור שלנו כבה ומוצת מחדש על-ידי ניצוץ מאדם אחר. לכל אחד מאיתנו יש סיבה לחוש הכרת-תודה עמוקה כלפי אלה שהציתו בנו את הלהבה. – אלברט שוויצר

 • תמציתה של אמנות גדולה, של כל אמנות יפהפייה, היא הכרת-תודה. – פרידריך ניטשה

 • הכרת תודה היא עושר. תלונה היא עוני. – דוריס דיי.

 

הקו המנחה הבא: נאמנות או דפדוף בקווים המנחים

 
GettyImages-670899999.jpg