נאמנות

12. נאמנות: לנהוג בטוב-לב ובאחריות בכל מערכות היחסים שלנו

 

מה היית עושה?

פעם בחודש מזה יותר מחמש עשרה שנה, מורה לאמנות במכללה בשם מייקל סוויין מציב את מכונת התפירה שלו ברחובות של אזור טנדרלוין בסן-פרנסיסקו על מנת לתקן את בגדיהם של תושבים נזקקים. הוא עושה זאת לגמרי בחינם, כמחוות-תודה למכונת התפירה העתיקה שמצא נטושה לצד הכביש, ביטוי לנאמנותו לקהילה מוחלשת ומרוששת זו. מכונת התפירה הפכה ליותר ממכונה לתיקונים – היא הפכה לכלי ליצירת קשרים, סיפורים, ובניית קהילה. היכן שרוב האנשים רואים סמים, פשע ודרי רחוב מחוסרי-בית ברחובות טנדרליון, סוויין רואה יופי וקסם.

 

היתרונות של נאמנות

לנאמנות יש את הפוטנציאל:

  • לעזור לאנשים בכל מקום לצמוח ולשגשג בסביבה של אמון, בטחון ויציבות.

  • לעודד פרקטיקה של הוקרת הזולת ותמיכה זה בזה בכל מצב אפשרי.

  • לחזק את יכולתנו להתייצב לצד אנשים, ולהיות נוכחים עבורם ועבור המטרות שבהן אנו מאמינים.

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי נאמנות

כשהדברים מסתדרים בחיינו, קל מאוד לשכוח ששינוי עשוי להתרחש ברגע אחד. זהו טבעו של היקום.  בעולם חסר וודאות, תחושת  נאמנות וערבות הדדית היא לעיתים קרובות הדבק שמחזיק יחד משפחות וחברויות. היא עשויה להיות חבל הצלה שמסייע לנו להרגיש בטוחים ונתמכים ומאפשר לנו לתפקד כראוי.

כולנו רוצות שיקבלו אותנו כפי שאנחנו. לא בזכות מה שאנו יכולות לקנות, איך שאנחנו נראות, או מי שאנו מכירות. כאשר איננו יכולות לסמוך על הנאמנות של הזולת, יש חרדה, חוסר בטחון, בדידות ושברון-לב.

זה הגיוני לחוש נאמנות כלפי אנשים קרובים לנו, במיוחד אם אנחנו רוצים שהם יהיו נאמנים לנו. אך האם תחושה זו של קרבה יכולה להתרחב? האם ניתן להרחיב את תחושת החמימות והתמיכה כלפי אנשים שנמצאים מחוץ למעגל הקרוב שלנו? כיצד ניתן לפתח עמדה של נאמנות ואחדות כלפי  קהילה רחבה יותר, ובסופו של דבר, כלפי כדור הארץ כולו? אנשים נפלאים, כמו הדמויות לחיקוי של ״16 הקווים המנחים״ מצליחים לעשות זאת. כיצד ייראה העולם אם נוכל כולנו להרחיב את תחושת הנאמנות באופן הזה?

 

הידעת?

בני נוער המציבים את הצרכים של קבוצת חבריהם לפני הצרכים האישיים שלהם זוכים לבריאות טובה יותר בהגיעם לבגרות. במחקר שעקב אחר 171 משתתפים ושוב ושוב בחן את הנסיבות שלהם מהזמן שהיו בגיל 13 עד שהגיעו לגיל 27, מצא שמשתתפים שהיו להם חברויות קרובות בגיל ההתבגרות נהנו מבריאות גופנית טובה יותר.

 

הרהור מעמיק על נאמנות מתוך הספר "16 הקווים המנחים לחיים – הבסיס"

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת האוויר שנכנס ויוצא מהגוף. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

אם יש ברשותנו גינה, נדמיין את עצמנו מתבוננות בו. אם אין לנו גינה, נדמיין שיש כזו גינה ברשותנו. בגינה שלנו גדלים פרחים וצמחים, אולי אפילו ירקות ועצי פרי. חלקים מהגינה מרהיבים ביופיים – אלו הם החלקים שאנו מקדישות להם זמן ותשומת לב. כיצד נראים החלקים האלה? חלקים אחרים בגינתנו מוזנחים ופראיים. כיצד הם נראים?

נהרהר ברעיון: הדברים להם נעניק תשומת-לב, יצמחו; הדברים שנזניח, ינבלו. האם נכון לאמר זאת על הגינה שלנו?

הגינה שלנו מדמה את מערכות-היחסים שלנו. נהרהר במערכות היחסים שלנו שאותן הזנחנו כי לא קבענו מפגש או שיחה, כי לא התקשרנו או שלחנו מייל, או פשוט לא הקדשנו להן תשומת-לב. מדוע הזנחנו אותן? מבלי לגלוש לרגשות אשם או האשמה, נשאל את עצמנו בשלווה, ״ האם הייתי ועודי חבר נאמן לאנשים האלה?״

בהשוואה לכך, נהרהר במערכות היחסים שכן זוכות לזמן ולתשומת הלב שלנו. אלה האזורים המטופחים והפורחים בגינתנו. מה גורם לנו לרחוש חיבה לאנשים מסויימים ולהיות נאמנות להם? כיצד אנחנו מביעות את הנאמנות הזו?

נשאל את עצמנו: "מה המשמעות של נאמנות עבורי?"

מה יידרש כדי שנשים לב במידה שווה לכל הגינה שלנו? כיצד היא תראה כשכל פינה תלבלב בצבעים ובעלווה? כיצד נרגיש אם כל עץ, צמח וגבעול דשא יהיו ירוקים ויילבלבו? כמה מאמץ נדרש מאיתנו כדי שזה יקרה? האם אנו מוכנות להקדיש את הזמן והמאמץ האלה? נתבונן ברגשות העולים בנו ביחס לשאלה הזו, ונקבל כל רגש בשלווה – יתכן ויעלו בנו רגשות אשמה, בושה או תחושת-כבדות.

כמה תשומת-לב אנחנו מוכנים להעניק לגינה שלנו ברגע זה?

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!" 

 

ציטוטים על נאמנות

  • הבטחה היא ענן; הגשמתה היא גשם. – פתגם ערבי

  • שכן טוב רואה מעבר לתאונות חיצוניות ומבחין בינן לבין האיכויות הפנימיות ההופכות את כל בני-האדם לאנושיים, ולכן, לאחים. – מרטין לות׳ר קינג ג׳וניור

  • הרבה אנשים רוצים לנסוע איתך בלימוזינה, אבל מה שאת רוצה זה מישהו שייסע איתך באוטובוס כשהלימוזינה שלך מתקלקלת. – אופרה ווינפרי

  • אם המשמעות של היותנו בעלי נשמה היא להיות מסוגלים לחוש אהבה, נאמנות והכרת-תודה, אזי מצבן של החיות טוב מזה של בני האדם. – ג׳יימס הריוט

  • אסתפק בחמישים אחוז יעילות כדי להרוויח מאה אחוזים נאמנות. – סמיואל גולדווין

 

הקו המנחה הבא: שאיפות או דפדוף בקווים המנחים

 
GettyImages-670899999.jpg