07. נדיבות: לתת בלי לצפות לדבר בתמורה

 

מה היית עושה?

בשנת 2014, ענקית האינטרנט אי-ביי הכריזה על לין בקט כעל אוספת התרומות המצטיינת שלה באנגליה. לין היא אחות לשעבר מסטורפורט אשר טיפלה במשך שנים בחולים המוטסים ברכבת אווירית, אשר גייסה מעל 100,000 פאונד באי-ביי כדי לממן 40 משימות הטסה בהליקופטרים על-ידי עמותת האמבולנסים האוויריים של המידלנדס. רובנו משתמשים באי-ביי כדי לגייס כסף עבור עצמנו: מה לגבי גיוס כסף למען אחרים במקום?  מקור: עיתון האינדפנדנט

 

היתרונות של נדיבות

לנדיבות יש את הפוטנציאל:

 • לשחרר אותנו מהתמקדות כפייתית ומוגבלת ב'אני' ו'שלי'

 • לקדם את ההנאות של שיתוף זמן, אנרגיה, כישורים ורכוש

 • לפתח בטחון וחדווה ביכולת שלנו להועיל לאחרים

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי נדיבות

מזוויות מסוימות נדמה שדרך הנדיבות היא מעין התנהגות משוגעת ומנוגדת לכל הגיון תרבותי. במקום לשמור  על  הזמן, האנרגיה ורכושנו עבור עצמנו, אנחנו נותנים אותם. יש משהו מאד עוצמתי בבחירה לעשות זאת. זו התרחקות מהותית מהעולם המוגבל של "אני" ו"שלי".

נדיבות מוגדרת כרצון להיטיב עם האחר. לרוב העיקר הוא לא גודל המתנה או המחווה, אלא המסר שמתלווה אל הנתינה. הלב יודע זאת באופן מיידי וברור. אנו חשות באי הנוחות כאשר הנתינה נעשית ממניע סמוי ושומרות את הערכתנו לאדם שמסוגל לתת מבלי לחפש תמורה.

סביר להניח שברמה מסוימת כל אחד ואחת  יכולים להפגין נדיבות, בין אם כלפי בן משפחה, חבר או בעל חיים אהוב. השאלה הנשאלת היא האם אנו בוחרים להתעלות מעבר לכך. האם ברצוננו ללמוד כיצד לפתוח את הלב והיד באופן רחב יותר ולחלוק באופן נדיב יותר את הזמן, האנרגיות, הכישורים והרכוש שברשותנו. זוהי החלטה משמעותית לגבי הכיוון אליו נרצה לנתב את חיינו.  

הידעת?

מודלים מתמטיים משערים, ומחקרים מאשרים, שנדיבות היא מאפיין חיוני של אסטרטגיות מנצחות במשחקים החוקרים אינטראקציות אנושיות. "התנהגות פרו-סוציאלית" התפתחה בתוך מסגרת של הדדיות ישירה או עקיפה, וזו האחרונה אולי אף סיפקה את הלחצים הבחירתיים לאינטליגנציה חברתית ולשפות.

מחקרים עדכניים מראים שאנשים המספקים תמיכה סוציאלית לאחרים נהנים מלחץ דם נמוך יותר, מה שמצביע על תועלת פסיכולוגית ישירה לאלו שנותנים מעצמם.

 

הרהור מעמיק על נדיבות מתוך הספר "16 הקווים המנחים לחיים – הבסיס"

ניתן לדמיוננו לקחת אותנו לחדר האהוב עלינו בבית – החדר החמים והנוח ביותר, בו הכי סביר שנבלה את זמננו. נשתקע במקום בו אנו אוהבים להיות בדרך כלל, ניקח נשימה עמוקה ונירגע.

נביט בחדר בנינוחות. ניתן למבטנו לעבור על כל האובייקטים בחדר. ואז, לפי הסדר, נתמקד בכל האובייקטים אותם קיבלנו כמתנה. כל אחד מהם נושא את הזכרון שלו. האם אנו מסוגלים להיזכר ברגע בו קיבלנו את המתנה, בהבעה של האדם שנתן לנו אותה? מדוע הם נתנו לנו אותה? איך הרגשנו באותו רגע?

כעת, נתמקד בכל האובייקטים בחדר שרכשנו לעצמנו. לכל אחד מהם יש את ההיסטוריה שלו. מהיכן הוא הגיע? ממה הוא עשוי? מי גידל, ארג, חישל, הדפיס, עיצב, הרכיב או גילף את האובייקט למען שימושנו, בסופו של דבר. כמה אנשים היו מעורבים באריזה ובתעבורה שלו? נרחיב את תודעתנו רחוק ורחב ככל הניתן כדי להקיף את כל היצורים שעזרו להביא את האובייקט לרשותנו.

האם בבעלותנו משהו שלא קיבלנו באמצעות הנדיבות של אדם אחר? נסקור את החדר וננסה למצוא דבר אחד ויחיד שנמצא שם ללא מעורבות של אף אחד אחר.

נשקול את הרעיון שרק דרך טוב לבם של אחרים אנו נהנים מרכוש, מזון וטיפוח. מה הם הקשרים הבלתי-נראים בינינו המאפשרים לנו לשמור אחד על השני בחיים? מהן ההשפעות של הפעולות הלא מיומנות וחסרות ההתחשבות שגם אנו עסוקים בהם, כמו לקחת יותר משאנו זקוקים לו?

מתוך הנוחיות של החדר החביב עלינו, נהרהר כיצד נרצה להתנהג כלפי אנשים אחרים. האם יש משהו שביכולתנו לעשות כדי לגמול להם על טוב לבם?

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

ציטוטים על נדיבות

 • המחיה שלך נקבעת לפי מה שאתה מקבל. החיים שלך נקבעים לפי מה שאתה נותן- ווינסטון צ'רצ'יל

 • בנתינה אנו מקבלים – פרנסיס הקדוש מאסיסי

 • נר אחד יכול להדליק אלף נרות, וחייו לא יתקצרו. אושר לעולם אינו פוחת כשמשתפים אותו – בודהה

 • אתה תמיד, תמיד יכול לתת משהו, אפילו אם זה רק טוב לב – אנה פרנק

 • עלינו לתת כפי שאנו מקבלים: בשמחה, בזריזות ובלי היסוס, כי אין שום חסד במתנה הדבוקה לאצבעות – סנקה

 • המהות של נדיבות היא לשחרר. כאב הוא תמיד סימן שאנו נאחזים במשהו, בדרך כלל בעצמנו – פמה צ'ודרון

 • יותר מידי ויתרו על נדיבות כדי לתרגל צדקה – אלבר קאמי

 • נדיבות מתבססת לא על הסכום שניתן, אלא על האופן בו הוענק – מהאטמה גנדי

 

הקו המנחה הבא: דיבור מיטיב או דפדוף בקווים המנחים

נדיבות
00:00 / 19:41
 
GettyImages-670899999.jpg