נושא החכמה השלישי:  הדרך שאנו מתייחסים לזולת

 

            ״עלינו ללמוד לחיות יחדיו כאחים, או שנאבד יחדיו כשוטים״ – מרטין לותר קינג ג׳וניור, ארה״ב

 

זוהי עובדה פשוטה, בין אם נאהב זאת ובין אם לא, לא נוכל להסתדר בחיים בכוחות עצמנו. נתבונן במנהג של אכילת ארוחת-בוקר. בהיותנו ערים למחצה, או בחיפזון להגיע למקום העבודה בזמן, קל מאוד לשכוח את האנשים מאחורי הקלעים המאפשרים את קיומנו. בין אם זה חקלאי שגידל חיטה בשביל הלחם, מהנדסת שהובילה את המים עד לכוס התה, או נהג המשאית שסיפק את המצרכים לסופרמרקט: כמות הקשרים שלנו עם אחרים היא אינסופית. אם נחקור לעומק, נגלה שאנו קשורים לכל אחד ואחת על פני כדור הארץ, בעבר בהווה ובעתיד.

 

הנטייה שלנו לעמעם או להתעלם מאינספור הקשרים האלו לא רק שאינה מציאותית, אלא מהווה גם מכשול משמעותי למציאת אושר בחיינו. ישנה נטייה שורשית עמוקה לראות את עצמינו כפרטים נפרדים שעבדו קשה כדי להיות "עצמאים" ו"בלתי תלויים". סיסמאות מעולם הפרסום מעבירות את המסר שזה בסדר להיות מרוכזים בעצמנו, ״לדאוג ל-מס׳ 1״, ולהעמיד בראש סדר העדיפויות את צרכינו ועניינינו. בביה״ס או בעבודה, בטלוויזיה ובעיתונות, מעודדים אותנו להתחרות זו בזו ולא לשתף פעולה זה עם זה. לעיתים קרובות התוצאה היא בדידות, עריריות, חרדה ודכאון.

 

לא נדרש מאמץ מיוחד כדי להיווכח בכך שהאנשים המאושרים ביותר הם אלו המכירים בקשריהם ההדדיים ושמטפחים מערכות יחסים על בסיס חום והערכה. על בסיס יומיומי, זה כנראה הגורם המיידי לאושר או לסבל עבור כל יצור אנושי. אף אחת לא נהנית כשמעבירים עליה ביקורת, או כשלא אוהבים אותה – הטעם המר של מורת-רוח ואי-קבלה יכול להישאר עימנו ימים ואף שנים. בניגוד לכך, מישהו שהוא מקור אמיתי של תמיכה ועידוד עבור האנשים שסביבו, אף פעם אינו שרוי במחסור של חברים. להיות טובי-לב כלפי הזולת משמע להיות טובי-לב כלפי עצמנו.

 

בשורשן של מערכות היחסים החזקות והעמידות ביותר נמצאת המשאלה הכנה עבור זולתנו שתהיינה מאושרות. אימוץ דפוס מחשבה שכזה מתחיל לייצר תנועה בשרשרת של אירועים, מהם באופן טבעי אנו לומדים להתנהג עם יותר חום אנושי וטוב-לב כלפי הזולת, ובתגובה נזכה ליחס חיובי יותר מהזולת כלפינו. אפילו כשנטעה ונתנהג שלא כשורה, העובדה שלא הייתה בכוונתנו לפגוע תקל על המצב.

 

ארבע האיכויות של כבוד, סליחה, הכרת-תודה ונאמנות הן כלי רב-עוצמה לחיזוק הקשרים שלנו עם האנשים הסובבים אותנו. מכיוון שהאושר שלנו תלוי באופן אולטימטיבי באושר שלהם, זהו אחד המסלולים הישירים והיעילים ביותר לחיים מאושרים.

 

קראו על:

כבוד

סליחה

הכרת תודה

נאמנות

 
GettyImages-670899999.jpg