1. ענווה: להיות מוכנים ומסוגלים ללמוד מאחרים

 

מה היית עושה?

מר זביר פונוואלה הוא תעשיין פרסי עשיר בפונה, הודו. במשך 30 שנה הוא העסיק נהג בשם גאנגה דאט, שנפטר בשנת 2012. מר פונוואלה היה במומבאי באותה עת, אך ברגע ששמע את הידיעה הוא ביטל את כל פגישותיו וחזר מיד לפונה. הוא דאג לכסות את הלימוזינה שלו בפרחים, ואז - באישור משפחתו של המת - הסיע את הגופה בדרכה האחרונה מביתו אל הגהט.

 

כשנשאל על כך, ענה מר פונוואלה "כולם מרוויחים כסף ואין בכך משהו יוצא דופן, אבל עלינו תמיד להכיר תודה לאותם אנשים שתורמים להצלחתנו. אמונה זו גרמה לי לעשות את מה שעשיתי". www.rishikajain.com    

 

היתרונות של ענווה

 

לענווה יש את הפוטנציאל:

  • לעזור לנו ללמוד ולצמוח מְעֵבר לנקודת המבט האישית ולאינטרסים שלנו

  • להעיר אותנו באופן מלא יותר לתלות ההדדית שלנו עם אנשים, בעלי חיים והסביבה

  • לשחרר אותנו מהיותנו סגורים, חסרי רגישות או מלאים בחשיבות עצמית, דברים שמנתקים אותנו מאחרים

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי ענווה

ענווה היא ההתיחסות לחוויית העולם ולמה שהוא מכיל בפליאה וביראת כבוד, במובן של לראות את עצמנו כחלק קטן מקוסמוס עצום, המאוכלס על ידי אנשים ויצורים מהם באפשרותנו ללמוד.

 

ענווה היא כוח שקט. בתרבויות מסוימות להיות קולניים ואסרטיביים לגבי מה שאנחנו חושבים ומה שאנחנו רוצים נחשב רגיל למדי. עם זאת, יש משהו מכובד באנשים צנועים באמת ובתמים. גם אם הם בולטים ומצליחים, יש להם את החוכמה והניסיון להבין את מגבלותיהם.

 

אנשים עם ענווה יכולים לראות מעבר לנקודת המבט הצרה האישית והאינטרסים שלהם. הם מכירים בכך שכולנו תלויים באנשים אחרים, ושיש לנו תפקידים ייחודיים ולעתים בלתי צפויים למלא האחד בחייו של רעיהו. ענווה מעבירה את נקודת המבט שלנו מ-'אני' ל-'אחרים' בחדווה ומתוך שמחה.

 

ענווה מופיעה בתחילת 16 הקווים המנחים מכיוון שזו נקודת התחלה. איך נוכל לצמוח ולהתפתח אם נחשוב שאין לנו מה ללמוד?

 

הידעת?

אנשים צנועים נוטים להיות נדיבים יותר גם עם הזמן וגם עם הכסף שלהם, והם גם בעלי יכולת טובה יותר להתמודד עם אירועי חיים מלחיצים.

 

אף על פי שלעתים קרובות הענווה נתפסת כשוות ערך לתחושת חוסר ערך והתייחסות עצמית נמוכה, פילוסופים רואים בענווה אמיתית מִבְנֵה עשיר ורב-פנים, שכולל יכולת הערכה מדויקת של התכונות שלנו, יכולת להכיר במגבלות שלנו ויכולת לשים בצד את העצמי. עם זאת, המחקר המדעי על טבעה והשלכותיה של הענווה עדיין בחיתוליו.

 

 

הרהור מעמיק על ענווה מתוך הספר "16 הקווים המנחים לחיים – הבסיס"

 

 

 

 

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת האוויר שנכנס ויוצא מהגוף. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

 

נתבונן בתודעה שלנו בצורה אובייקטיבית, כאילו שאנחנו צופות בסרט. נשמור על תחושת מרחק בינינו כצופות, לבין מסך הסרט. נאפשר למחשבות לבוא וללכת מעצמן כשאנחנו צופות בהן על המסך. ניקח את הזמן ונחכה שהפעילות תאט. נמנע מעיסוק במחשבות.

 

יתכן שנבחין ברגשות עזים כמו טינה, קנאה או אהבה רומנטית שמציפים את המסך. הם עלולים אפילו לשאוב אותנו פנימה, עד שנרגיש שאנחנו כבר לא הצופות אלא השחקניות בסרט. אם זה קורה, נוציא את עצמנו לאט ובעדינות מהסרט ונחזור לצפות מרחוק.

 

איך משתנים הגוון ועוצמת הרגשות שלנו על המסך? נתבונן בהם בקפידה בעודנו נזהרות לא להזדהות איתם. האם הם גורמים לנו להרגיש גדולות וחזקות יותר, או מפוחדות ופגיעות יותר? איך הם משפיעים על הדימוי העצמי שלנו? ניתן לעצמנו זמן להתבונן בתגובות שלנו כאילו שאנחנו צופות בסרט.

 

עד עכשיו היינו הצופות. כעת נעבור להיות פרשניות. מה אומר לנו התהליך הזה על מי שאנחנו? נחקור שאלות כגון: עד כמה הדימוי העצמי שלי מציאותי? האם הוא מדויק ומועיל, או שהוא פשוט הֶטֵּל של התודעה? במה יש להתגאות או להתנשא לגביו? האם אני יכולה להיות רגועה יותר לגבי מי שאני?

 

מה נוכל ללמוד מהחוויה הזאת? נשב זמן מה עם כל מסקנה שאליה נגיע ונאפשר לה להעמיק.

 

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

ציטוטים בנושא ענווה

  • בלתי אפשרי לאדם ללמוד את מה שהוא חושב שהוא כבר יודע. – אפיקטטוס

 

  • עוד לא פגשתי מישהו בּוּר עד כדי כך שלא יכולתי ללמוד ממנו משהו. – גליליאו גליליי

 

  • אין חרש יותר מאדם שאינו מוכן להקשיב. -פתגם יהודי

  • כשאתה מדבר אתה בסך הכול חוזר על מה שאתה כבר יודע; אבל כשאתה מקשיב אתה עשוי ללמוד משהו חדש. – ה"ק הדלאי לאמה

 

  • המכשול הגדול ביותר לגילוי צורתו של כדור הארץ, היבשות והאוקינוסים לא היה הבורות אלא אשליית הידע. – דניאל ג. בורסטין

 

  • האמנות האצילית של איבוד הכבוד עשויה להציל את המין האנושי יום אחד - פייט היין

 

הקו המנחה הבא: סבלנות או דפדוף בקווים המנחים

ענווה
00:00 / 20:43