נושא החכמה הרביעי: הדרך שאנו מוצאות משמעות         

"הזמן שלך מוגבל, אז לא כדאי לבזבז אותו בלחיות את חייו של מישהו אחר. אל תיפול למלכודת המוסכמות המקובלות – שמשמעותן לחיות חיים על-פי תוצאות החשיבה של אנשים אחרים. אל תיתן לרעש דעותיהם של אחרים להטביע את הקול הפנימי שלך. והכי חשוב, שיהיה לך את האומץ ללכת בעקבות הלב והאינטואיציה שלך."   - סטיב ג'ובס, ארה"ב

 

*תרגום ריבוע ימני:

"אנו נהנות מיופיו של הפרפר, אך רק לעיתים נדירות אנו ערות לשינויים שהוא עבר כדי להגיע ליופיו". מאיה אנג'לו

 

הכול סביבנו משתנה. זהו חוק הטבע. כאשר העולם מסתובב, יום הופך ללילה, עונות באות וחולפות, מזון גדֵל ונִרקב, מכוֹנוֹת מוּמְצַאוֹת והופכות מיושנות ובגדים חדשים שהיו פעם שיא האופנה הופכים דהויים ובלויים. לאורך אלפי שנים אפילו הרים ויבשות נמצאים בתנועה מתמדת.

גם היצורים החיים מוצאים עצמם בתהליך מתמיד של שינוי. האטומים שמרכיבים את גופינו נמצאים בתנועה. אנחנו נולדים, אנחנו גדֵלים, מגיעים לבגרות ואז אנחנו מזדקנים ומתים. בכל רגע נתון, המחשבות והרגשות שלנו משנים כיוון, לעיתים מהר משאנו מסוגלים לקלוט.

כל דבר שמופק ונוצר כפוף לשינויים ולהִתְבַּלוּת. התעלמות מהאמת הבסיסית הזאת לוכדת אותנו באשליה- היצמדות לרעיון שדברים אינם מִתְּכָּלים ושהם מחזיקים מעמד, למרות שכל העובדות מצביעות אחרת. אנחנו שוכחים שספל יקר ערך יישבר, מערכת יחסים אוהבת עלולה לקרטֵעַ, פרח ינבול, או שמשפחתנו, חברינו וחיות המחמד יזדקנו. כשאיננו מצליחות להעריך זאת, חוסר ההבנה שלנו עלול להוביל למצוקות משמעותיות ולכאב בחיינו.

אפילו אם אנחנו יודעות בתוך תוכנו שהדברים ישתנו, אנחנו משתדלות להתעלם מכך. שינוי עלול להיות מפחיד. מה צופן העתיד? האם הוא יהיה טוב או גרוע יותר, קל או קשה יותר, עצוב או משמח יותר? ועם זאת, חיים ללא שינוי אינם מתקבלים על הדעת, נטולי הזדמנות ותקווה. היינו נשארות תקועות, ממש כפי שאנחנו, ללא ההזדמנות לגדול או להתפתח. אם נוכל לקבל החלטות נבונות לגבי האופן שבו נעביר את הזמן ונתעל את האנרגיות, נוכל לחבק את השינוי ולקבל אותו בברכה. בכול רגע ורגע טמון פוטנציאל אינסופי- וזה תלוי בנו אם נבחר לנצל אותו.

חיפושנו אחר משמעות תלוי ביכולתנו ונכונותינו לחקור את הלא ידוע. זו הסיבה שלעיתים קרובות מכנים זאת "דרך". זהו אתגר להעמיק בעצמנו, לחקור את החוסן הפנימי וההשתוקקות שלנו, ולגלות כיצד להשתמש בהם ליצירת חיים שמחים ומספקים. התהליך הזה עלול להיות קשה, תובעני ומתיש, אך גם מרגש, משחרר ובעל משמעות עמוקה. מי אני? מה אני עושה כאן? כיצד אוכל לנצל את השנים שיש לי על פני האדמה בצורה הטובה ביותר?

 

קראו עוד על:

שאיפות

 

ערכים

 

שירות

 

אומץ