נושא החכמה השני: הדרך שאנו פועלות  

"אם אתה חושב שאתה קטן מכדי לגרום לשינוי, נסה ללכת לישון עם יתוש." – הדלאי לאמה

 

חיי אנוש מורכבים ממיליוני פעולות של הגוף, הדיבור והתודעה שמתבצעות בכל רגע מיום שנולדנו ועד לשנייה שבה אנו נושמים את נשימתנו האחרונה. הדרכים שאנו בוחרות לפעול מגדירות וצובעות את איכות חיינו ואת החוויות שלנו.

לפני פעולה משמעותית, כמו בחירת עבודה, מקום מגורים, או כניסה למערכת יחסים חדשה, רובנו נהרהר בזהירות האם סביר שפעולה זו תביא לנו את האושר אותו אנו מחפשות. אפילו כשאנו מתכננות חופשה, אנו חוקרות האם היא תביא לנו את הנוחות, הפעילויות, והחברה הטובה לה אנו זקוקות. קודם אנו חושבות, ואז פועלות. עם זאת, אנו מבצעות אינספור פעולות קטנות מידי יום שאינן מקבלות את אותה תשומת הלב הממוקדת.

פעולות קטנות רבות מונעות מכח ההרגל. סביר להניח שזאת היא הסיבה שאנו מבקרים בקביעות בחנויות ובמסעדות מסוימות, מחפשים או נמנעים מסוגים מסויימים של אנשים, או קוראים עיתון מסוים. משנותינו המוקדמות ביותר, אנו מאמצים תבניות התנהגות, ואלו מובילות לתוצאות תואמות. בדיוק כמו שצריך זרעי תפוח כדי לגדל עץ תפוח, התוצאות של פעולותינו תואמות לסיבות שאנו יוצרים. אבל באיזו תכיפות אנו בוחנים את ההרגלים והתבניות שלנו ובודקים אם הם מביאים את התוצאות שאנו מחפשים? האם הם מתקבלים על הדעת? האם הם יובילו לאושר ולשביעות רצון?

דרך פעולתנו חשובה לא רק למען רווחתנו אלא גם עבור אחרים. באמצעות הפעולות שלנו נוכל לטפח חברויות, משפחות, קהילות ואת החברה - או לגרום לסבל ולאי-הרמוניה. כל פעולה שלנו מייצרת שרשרת אירועים. ככל שנעמיק לחקור בנושא כך נבין את החשיבות העצומה של הקדשת תשומת-לב לדרך שאנו חושבים, שמובילה לדרך שאנו מתנהגים, כיוון שהתוצאות יכולות להיות מורכבות ובעלות השלכות מרחיקות לכת.

גם ניסיון וגם היגיון מראים שפעולות מסוימות עוזרות להביא תחושה גדולה יותר של רווחה, בעוד שאחרות רק יוצרות מהומה ואומללות. ברגע שאנו מכירות בכך, איננו יכולות יותר פשוט להאשים את העולם או כוחות מעבר לשליטתנו בנסיבות שלנו, אלא מוכרחות להכיר בתפקיד שאנו ממלאות בעיצוב הדברים, ולקחת יותר אחריות על איך שאנו מתנהגות. תשומת לב לארבע הפעולות של טוב לב, כנות, נדיבות ודיבור מיטיב יניחו בסיס איתן ויתרמו לאושר שלנו ושל הזולת.

קראו על:

טוב לב

כנות

נדיבות

דיבור מיטיב

 
GettyImages-670899999.jpg