02. סבלנות: לפתח תודעה שְלווה ורחבה

 

מה היית עושה?

המשמעות של סבלנות אינה מסתכמת בלא לכעוס על אחרים בלבד, אלא עוסקת גם ביכולת לא לכעוס על עצמנו: היכולת לשמור על תודעה שקולה והיכולת להתמיד מול כל המכשולים.

למרות שחווה ילדות ענייה, זכה רק לשלושה חודשי לימוד פורמליים ולקה בחירשות מוקדמת, היזם של המאה התשע עשרה, תומאס א. אדיסון, היה אחראי על סדרת המצאות חשובות מהמאה ה -19, כמו הפונוגרף, מצלמת הקולנוע והנורה החשמלית היעילה הראשונה שהצליחה להאיר לאורך זמן. "לא נכשלתי. פשוט מצאתי 10,000 דרכים שלא עבדו" אמר אדיסון. "גאונות היא 1% השראה ו-99% זיעה."

 

היתרונות של סבלנות

 

לסבלנות יש את הפוטנציאל:

 • לאפשר לנו לחזק את יכולתנו לשלוט בתגובות שלנו, להשלים עם הבדלים ולשמור על שלוות התודעה שלנו

 

 • לאפשר לנו לתת מענה רגוע ויעיל למצב מאתגר

 

 • למנוע מאחרים להיפגע כשאנחנו מתפתים להתפרץ בתסכול, כעס או כאב

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי סבלנות

 

על פניו נראָה שיש אנשים שנולדו עם סלנות  ולעומתם יש אחרים בעלי נטייה לכעוס. עם זאת, בהחלט אפשרי לפתח סבלנות. אנחנו יכולות להזכיר לעצמנו את הנזק שנגרם מכעס בלתי נשלט. אנו יכולות להסכים שייתכן שלא הייתה כוונה לפגוע. אנו יכולות לזכור שהמצב ישתנה. סבלנות היא  עקומת למידה שבונה את היסודות לחיים מאושרים. תרגול סבלנות מקנה לנו טעימה מכוחה של התודעה. החיים מלאים בחוויות לא נעימות, החל ממצבים של אי נוחות קטנה שמציקה ועד למצבים של עימותים גדולים ותבוסות. כאשר מקרים כאלה קורים, יש לנו בחירה כיצד להגיב. ביכולתנו להיות נסערים ונרגזים, או שאנחנו יכולות להישאר רגועות ונינוחות. משמעותה של סבלנות היא היכולת לשלוט בתגובות שלנו ולשמור על תודעה שלווה ועל השקט הנפשי שלנו.

 

סבלנות מקנה לנו את הגמישות ואת הכוח לא להיות קורבנות של הנסיבות. זה כמו ללבוש חליפת שריון מגן. זה לא הופך אותנו לפאסיביים או למנותקים, ואינו מקטין את היכולת שלנו להגיב כראוי לקשיים ולפגיעוֹת. נהפוך הוא, שימוש בסבלנות מעלה מאד את הסיכוי לכך שנוכל להגיב בצורה הולמת, מכיוון שאנו שומרים על היכולת שלנו לחשוב בבהירות.

 

 

הידעת?

ב'ניסוי המרשמלו בסטנפורד' חוקרים בחנו ילדים בגיל הרך. לכל ילד ניתנה האפשרות לקבל מרשמלו אחד מיד או לחכות ואז לקבל שניים אחר כך. מאוחר יותר, כשהילדים היו בני 18, החוקרים דרגו את הילדים על פי מגוון מדדים חברתיים. יכולת גבוהה יותר לדחות סיפוקים בילדותם נקשרה לציונים אקדמיים גבוהים יותר. הייתה להם גם יכולת מוגברת להתמודד עם תסכול ולחץ בהשוואה לילדים שהפגינו פחות שליטה בדחפים בעת בחירת המרשמלו.

 

הרהור מעמיק על סבלנות מתוך הספר "16 הקווים המנחים לחיים-הבסיס"

 

 

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת האוויר שנכנס ויוצא מהגוף. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

 

נרשה לעצמנו להתחבר לסבלנות ולחמלה שקיימים עמוק בתוך הלב. נדמיין את הלב גדוש בתכונות האלה ונרגיש את השלווה שהם מביאים.

 

נזהה מישהו או מישהי שיש לנו קשיים איתו או איתה כרגע. נדמיין שהם עומדים מולנו ונקבל בעדינות את נוכחותם. אם קשה לנו לעשות זאת, נחזור להתבונן בנשימה לכמה דקות עד שנרגיש רגועים שוב. נהיה עדינים עם עצמנו ואיתם. האם אנחנו יכולות לשמור על תחושת הסבלנות והחמלה בלבנו?

 

עכשיו ניזכר בתקופה שבה הם דיברו או התנהגו בצורה מאתגרת או מטרידה. נדמיין לעצמנו את הרגשות הסוערים שהתרוצצו בראשם. נרשה לעצמנו לבחון את הסבל שהם חוו. נתקדם לאט ובעדינות, עם סבלנות ועם חמלה.

 

נִזכר במקרה שבו הרגשנו כעס, קנאה או כל רגש מטריד אחר כלפי האדם הזה. איך זה הרגיש לנו בלב? איזו השפעה הייתה לזה עלינו? איזו השפעה הייתה לזה עליהם? האם אחד מאיתנו למד משהו מהמצב הזה?

 

כעת נדמיין שאותו אדם מנסה לנהל איתנו וויכוח. כניסוי, נחליט שאנחנו מוכנות להפסיד בוויכוח, שלא נענה בחזרה, שלא ננסה לזכות בנקודות ושלא ננסה לשלוט באופן ההתנהגות שלו. נעשה כמיטב יכולתנו להיות באמת אדיבות, פתוחות, סובלניות וחומלות.

 

נשים מבטחנו בתהליך ונהנה ממנו. איך זה הרגיש?

 

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

ציטוטים בנושא סבלנות

 

 • על כל דקה שאתה כועס, אתה מאבד שישים שניות של אושר. - ראלף וולדו אמרסון

 • אויב חיצוני קיים רק אם יש כעס פנימי. - לאמה זופה רינפוצ'ה

 • אני לא צריך להשתתף בכל וויכוח אליו אני מוזמן. - מקור לא ידוע

 • אם תבעט באבן בכעס, תפגע ברגל שלך. - פתגם קוריאני

 • אם נלמד לפתוח את ליבנו, כל אחד, כולל האנשים שמשגעים אותנו, יכול להיות המורה שלנו. – פמה צ'ודרון

 • האם יש לך את הסבלנות לחכות עד שהבוץ שלך ישקע והמים יהיו צלולים? האם את יכולה להישאר ללא תזוזה עד שהפעולה הנכונה תתעורר מעצמה? - לאו צו

 • אם אתה מתרגז מכל שפשוף, איך יבריקו אותך? -רומי

 • תשנא תכונות שאתה לא סובל בעצמך, כשתזהה אותן אצל מישהו אחר. – סטגורוסיבאיהסבראמונייהסוואמי

 

 

הקו המנחה הבא: שביעות רצון או דפדוף בקווים המנחים

סבלנות
00:00 / 20:31
 
GettyImages-670899999.jpg