06. כנות: לפעול בשקיפות ובהוגנות

מה היית עושה?

בינואר 2003, אשת אבטחה בשם מריה פה סוטלו מצאה תיק המכיל מעל $11,000 בקניון במנילה, שבפיליפינים. ללא היסוס, היא מסרה אותו לבעליו, איש העסקים שהיה אסיר תודה והציע לה פרס כספי. מריה סירבה לפרס בנימוס. למרות זאת, הכנות של מריה אפשרה לה לממש את חלומה ולהפוך לשוטרת, לאחר שהמשטרה הלאומית הפיליפינית ויתרה על מגבלות הגובה והגיל שלהם במיוחד בשבילה.

 

היתרונות של כנות

לכנות יש את הפוטנציאל:

 • לשמור על מצפון נקי וכבוד עצמי

 • לבנות מערכות יחסים בוטחות, פתוחות והוגנות אחת עם השניה

 • לקדם תרבות המחפשת את טובת כולן במקום אינטרסים אישיים

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי כנות

כנות זו הזדמנות לנוע בעולם בחן מבלי לפגוע באחרים. לדבר או לפעול בחוסר כנות משמעו להציב את הצרכים שלנו לפני אלה של הזולת, לעוות את חוויית האחר בהתאם לצרכים שלנו או לקחת את רכושו לעצמנו. זו הסיבה שחוסר כנות גורם לאכזבה גדולה ולכאב. לעומת זאת, להיות כנה משמעו להוקיר את צרכיו ורצונו של האחר. זוהי אמירה ברורה שרווחתו של האחר חשובה לנו.

כנות היא בחירה אישית ששבה ועולה בכל פעם שבני אדם מתַקשרים זה עם זו. לכל פרט יש את האפשרות להיות ישיר וכנה בהתנהלותו עם אנשים, ללא קשר למצבם הבריאותי, המשפחתי, מעמדם או משאביהם.  בעשותנו כך אנו עוזרים ביצירת תרבות של כנות עבור כולם.

דמיינו עולם בו כולם מתנהלים ביושרה, פועלים בהוגנות, ושומרים על ענייניהם הכלכליים פשוטים וישרים. אפילו המחשבה עלולה לגרום לנו להתרכך ולחייך. זה עלול לקחת כמות עצומה של אומץ ועוצמה פנימית לגרום לכך לקרות, אבל מדוע לא להתחיל עכשיו? כנות מתחילה עם כל אחת ואחד מאתנו.

 

הידעת?

מחקרים במכון הפוליטכני של וירג'יניה ובאוניברסיטת קליפורניה בברקלי הראו שאזורי המוח מאחורי המצח -קליפת המוח הקדם-מצחית הגבית-צדית וקליפת המוח הארובתית-מצחית – נהיים יותר פעילים כאשר הנסיין מחליט לשקר או להיות כנה. האזור המוחי הזה ידוע כבעל חשיבות רבה בשליטה קוגנטיבית, ולכן הם מסיקים שההחלטה מערבת משא ומתן בין תדמית עצמית לבין אינטרס אישי.

 

 

הרהור מעמיק על כנות מתוך הספר "16 הקווים המנחים לחיים – הבסיס"

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת האוויר שנכנס ויוצא מהגוף. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

נתחיל בהרהור על האיכות של כנות. ניזכר במצב בו הכנות שלנו הועמדה למבחן והצלחנו להתנהג באופן נקי וצלול; כשעמדנו בפיתוי לקחת משהו שלא באמת הוצע לנו, או לסלף את האמת. כיצד זה הרגיש? כיצד זה מרגיש כעת? נחגוג את היכולת שלנו להיות כנות וישרות.

כעת, ננסה להיזכר במצב בו לא הצלחנו לנהוג בכנות ויושר כפי שהיינו רוצים. אם עולה אי-נוחות, נבחין בה, נזהה אותה ונתמיד בהרהור. ניזכר בהרגשה כשלא היינו כנים, נפרט ככל יכולתנו. האם נוכל לזכור את התחושה בגוף באותו רגע?

נהרהר בגישה שעמדה מאחורי חוסר הכנות שלנו. מה הוביל אותנו להתנהג באופן הזה? מה קיווינו להרוויח או להשיג מכך? האם הכל קרה כפי שציפינו?

נחקור את ההשלכות של התנהגות הזו. זה עלול לקחת אומץ וריכוז. כיצד חוסר הכנות או השקיפות שלנו השפיעו על אנשים אחרים? האם זה יצר אפקט דומינו? מה יקרה לו כולם יתנהגו ככה?

אם אנחנו מרגישות חרטה, האם ניתן להפוך אותה למטרה טובה? האם אנו יכולות לכוון מחדש את אנרגיית הביקורת העצמית הזאת ולהחליט להתנהג באופן שונה בעתיד? נדמיין שמכבדים אותנו בזכות הכנות והיושרה שלנו. נדמיין את עצמנו, בכל רגע, דוברות אמת ומתנהגות ביושרה. נהנה מהתחושה של מצפון נקי ורגוע.

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

ציטוטים על כנות

 • אם זה אינו צודק, אל תעשה זאת; אם זה אינו נכון, אל תאמר זאת – מרקוס אורליוס

 • הפוך עצמך לאדם כנה, ואז דע בבטחה שיש נבל אחד פחות בעולם – תומס קרלייל

 • מי שאינו נזהר עם האמת בנושאים קטנים, לא ניתן לבטוח בו בנושאים חשובים – אלברט איינשטיין

 • אין כרית כה רכה כמו מצפון נקי – פתגם צרפתי

 • אדם כנה לא הופך עצמו לכלב בשביל לקבל עצם – פתגם דני

 • אם אתה אומר את האמת אינך צריך לזכור דבר – מרק טוויין

 • שקר אחד מקלקל אלף אמיתות – פתגם גנאי

 • פעולותי הם רכושי היחיד. פעולותי הם הקרקע עליה אני עומד – טיק נהאט האן

 • כנות היא הפרק הראשון בספר התבונה – תומאס ג'פרסון

 

 

הקו המנחה הבא: נדיבות או דפדוף בקווים המנחים

כנות
00:00 / 19:59
 
GettyImages-670899999.jpg