13. שאיפות: הגשמה באמצעות דרך חיים מספקת שאינה פוגעת בזולת

 

*תרגום ריבוע ימני:

"אנו נהנות מיופיו של הפרפר, אך רק לעיתים נדירות אנו ערות לשינויים שהוא עבר כדי להגיע ליופיו". מאיה אנג'לו

 

מה היית עושה?

בשנת 1979, נער בשם ג'דב 'מולאי' פיינג נחרד לגלות שנחשים מתים מחום על שרטון ליד מקום הולדתו במדינת אסאם, בהודו, והתחיל לשתול זרעים כדי שיהיה לנחשים קצת צל. המחלקה האחראית על יערות אמרה לו שדבר לא יצמח במקום, אך לאחר יותר משלושים שנה, מאמציו של אדם בודד הפכו שרטון שפעם היה שומם ליער שמשתרע על פני 5.5 קמ"ר שמשמש בית לאלפי עצים ומגוון מדהים של בעלי חיים, כולל ציפורים, צבאים, קופים, קרנפים, פילים, ואפילו נמרים. פיינג עדיין חי בבקתה קטנה ביער עם אשתו ושלושת ילדיו, לאחר שהקדיש את חייו לתחזוקת היער ושגשוגו. הרשויות האזוריות גילו את היער של פיינג רק בשנת 2008. מקור: הטיימס של הודו.

 

היתרונות של שאיפות

לשאיפות יש את הפוטנציאל:

 • לתעל את הזמן והאנרגיה שלנו בדרכים שמקנות משמעות וסיפוק.

 • לעזור לנו לעשות דברים אחרת ולקחת חלק פעיל ביצירת עולם טוב יותר.

 • לחבר אותנו עם אנשים בעלי השקפת עולם דומה לשלנו ולמקורות הכוונה שיסייעו לנו להגשים את חלומותנו.

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי שאיפות

המשמעות של שאיפות זו הכמיהה העמוקה לתכלית והגשמה, שמחה ואושר שמצויים עמוק ולפעמים קבורים בלבנו  ובלבם של כל היצורים החיים. זהו הקול  בתוכנו אשר דוחק  בנו  לנהוג  בחיים שלנו כראוי ולנצל היטב את כל התשוקות והמתנות שבחזקתנו, באשר הן.  האופן בו אנו בוחרות להגיב לקול הזה יקבע את כל שאר הבחירות שאנו עושות בחיינו.

עצם קריאת הדף הזה קשורה לשאיפות. שאיפות הן הדלק של השינוי. הן מוזנות מהתקווה שהחיים יכולים להשתפר או להיות משמעותיים יותר, ומהנכונות לפעול אחרת על מנת לגרום לשינוי להתרחש. שאיפות מייצגות קריאה לפעולה.

כולם שואפים להיות מאושרים, וזו תכונה אנושית טבעית לכלול אחרים בשאיפה הזו. אנו רוצים שמשפחתנו וחברנו ישגשגו ויהיו מרוצים. אנו רוצים שאנשים חסרי-בית ימצאו מחסה, שלרעבים יהיה מזון, ולחולים גישה לתרופות. אנו רוצים שהעולם ישכון בשלווה.

בדרך כלל האנשים השמחים ביותר והכי שבעי רצון, הם אלו שמצאו דרך ליישם את השאיפות שלהם עבור עצמם ועבור אחרים, וכך, הם לוקחים חלק פעיל ביצירת עולם טוב יותר. זוהי תכונה משותפת לכל המודלים-לחיקוי המוזכרים באתר. ייתכן וסיפור חייהם מרתיע ונדמה שאינו בר-השגה. בדיעבד, הם אכן דמויות נישאות, אולם, כל הדברים שהם עשו בנו על בחירות קטנות וצעדים קטנים, שרבים מביניהם אפשריים לכל אחד ואחת.

מה ביכולתנו לעשות על מנת להפוך את השאיפות שלנו למציאות? כיצד נוכל לטעום ולממש את הפוטנציאל הייחודי שלנו כבני אנוש?

 

הידעת?

מחקר שהתבסס על סקירות המוח באמצעות דימות תהודה מגנטית תפקודי (fMRI) מצא שעיסוק בספורט או אימון כישורי חיים שמדגיש חמלה לשאיפות ולחלומות של הפרט מגביר שינוי התנהגותי. עיסוק כזה גם מפעיל חלקים במוח שמשפרים את היכולת הכללית לראות בעיני רוחנו, כלומר, היכולת לדמיין יעדים טוב יותר.

 

במחקר אחר, חוקרים בקינגס קולג' בלונדון הגיעו למסקנה שיש פחות סיכוי שבנות ישאפו לעסוק במקצועות המדע בהשוואה לבנים, אף על פי שאחוז גבוה יותר של הבנות דרג מדע כאחד המקצועות האהובים עליהן.

 

הרהור מעמיק על שאיפות מתוך הספר '16 הקווים המנחים: הבסיס'

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת האוויר שנכנס ויוצא מהגוף. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

נעביר את תשומת הלב לגוף. ממה הוא עשוי?

נחשוב על החלקים השונים כמו העור, הדם, העצמות והאיברים הפנימיים. נחשוב על כך שגם החלקים האלה עשויים מתאים, שתורם עשויים מאטומים, חלקיקיים תת-אטומיים וכן הלאה. נהרהר בדרך שכל התאים האלה נמצאים בתנועה, משתנים, מתחלקים ומתים. ננסה להרגיש את האנרגיה ואת התנועה בגוף שלנו.

עכשיו נעביר את תשומת הלב הזו החוצה. נהרהר בדרך שהרהיטים, החלונות, הריצפה וכל מה שנמצא סביבנו גם הוא עשוי מחלקיקים זעירים שמשתנים ללא הרף מאלפית שנייה אחת לשנייה. נפתח את החושים שלנו לעולם: נקשיב לאנרגיה הדינמית ונתבונן בתהליך המתמשך של טרנספורמציה.

נרחיב את המודעות שלנו לכלול מליארדי אנשים ובעלי חיים בכוכב הלכת שגם גופם נמצא בתנועה ומשתנה. נתבונן בערים עשויים בטון, אזורים כפריים, הרים ואוקיינוסים; השמש, הירח, הכוכבים והעננים. האם נוכל למצוא דבר מה קבוע?

עכשיו, נדמיין שאנו לוחצות על כפתור "עצור". לפתע העולם הופך לדומם כמו פסל. הכל נעצר. איך היה אם זה היה קורה?

 

נפנה את תשומת הלב חזרה לעצמנו. גם אנחנו הגענו לעצירה. איך היה אם זה היה קורה? מה הייתה ההשפעה של זה על התודעה, הגוף וההתנהגות שלנו? כיצד היינו יכולות לחלום, ללמוד ולצמוח? כיצד היינו יכולות לממש את החלומות והשאיפות שלנו?

נשחרר את כפתור "העצור". הכל מתחיל לזוז שוב, וקבלנו חזרה את החופש שלנו. נהרהר ברעיון: אם הכל משתנה, הכל אפשרי.

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

 

ציטוטים בנושא שאיפות

 • שמור עץ ירוק בליבך והזמיר יגיע. – פתגם סיני

 • הפנה את פניך לעבר השמש והצל ייפול מאחוריך. – פתגם מאורי

 • אל תשאף שיהיה לך יותר, שאף להיות יותר. – אוסקר רומרו

 • אל תאמרו לי שהשמיים הם הגבול. יש עקבות כפות רגליים על הירח. דורותי פרקר

 • פסעו בבטחון בכיוון חלומותיכם. חיו את החיים אותם דמיינתם. – הנרי דוד תורו

 • אינך צריכה להיות גבוהה כדי לראות את הירח. – פתגם אפריקאי

 • תמיד היו הגירסה הטובה ביותר של עצמכם, במקום להיות הגרסה הפחותה של מישהו אחר. -גו'די גרלנד

 • על מנת להבין את לבו ונפשו של האדם, הביטו לא במה שכבר עשה, אלא במה שהוא שואף לעשות. -חליל ג'ובראן

 • אם בנית ארמונות באוויר, עבודתך לא הייתה לחינם. זה המקום בו עליהם להיות. כעת הוסף את הבסיס מתחתם. -הנרי דוד תורו

 

 

הקו המנחה הבא: ערכים או דפדוף בקווים המנחים

 
GettyImages-670899999.jpg