03. שביעות רצון: אמנות היכולת להיות מרוצות ממי שאנחנו וממה שיש לנו

 

מה היית עושה?

חוסה מוג'יקה, נשיא אורוגוואי, 2010 - תחילת 2015, תואר כמנהיג הפוליטי העני והנדיב ביותר בעולם. אין לו חשבון בנק, הוא מתגורר בבית חווה צנוע במקום בארמון הנשיאות ונוהג בחיפושית פולקסווגן משנת 1987. על פי החוק, משכורתו השנתית היא כ -150,000 דולר, מתוכם הוא שומר 10% עבור הוצאות אישיות ואת השאר הוא מעביר לקרן התומכת במיזמים יצרניים קטנים וארגונים לא ממשלתיים העובדים על פיתוח פתרונות דיור לעניים. כך נשאר למוג'יקה כ -1,250 דולר לחודש. "אני מסתדר עם הסכום הזה; אני צריך להסתדר כי יש הרבה אורוגוואים שחיים עם הרבה פחות", אמר מוג'יקה בראיון לעיתון הספרדי אל מונדו.

 

היתרונות של שביעות הרצון

לשביעות רצון יש פוטנציאל:

 • לפתח את היכולת ליהנות ממה שכבר יש לנו, במקום להיות מונעים ללא הרף מתוך תשוקה וחיפוש אחר בריאות פיזית

 • לעזור לנו למצוא שלווה ואושר בחיי היומיום ובמערכות היחסים שלנו

 • להאט את קצב המרוץ המהיר של צריכת יתר והרס הסביבה.

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי שביעות רצון

שביעות רצון היא מצב תודעתי שאינו קשור כהוא זה לכסף, חפצים או אנשים אחרים. שביעות הרצון גם לא מתעסקת בכמה יש או אין לנו. במקום זאת, מדובר במציאת נקודה שקטה ויציבה בתוכנו שמאפשרת לנו להיות שמחים בחלקנו בכל מצב ולקבל בשלווה את מי שאנחנו.

איך אנו חוות שביעות רצון? זה יכול להיות קל – ועם זאת מהפכני - כמו לנשום פנימה, ולהחליט לשחרר את כל מה שגורם לנו להרגיש חרדה וחוסר שביעות רצון כשאנחנו נושפות החוצה. ננסה להרגע בשקט העמוק בתוכנו בעיצומו של פקק תנועה, באמצע ויכוח, או כשאנחנו על סף דמעות. פשוט נניח למהומת העולם. האם נוכל לחוש את טעמה של חוויית הכניעה והשחרור?

אם לא נלמד לחיות בַּרגע ולקבל אותו כפי שהוא, אנו עלולים לא לתפקד כראוי או להרגיש שאיננו חיים את החיים במלואם לעולם. שביעות רצון משחררת אותנו מהשתוקקות חסרת מנוחה שמניעה אותנו בעיוורון קדימה, ומונעת מאיתנו להיות פתוחים לצרכים ולכישרונות של הזולת. שביעות רצון מאפשרת לנו להיות חופשיות לתעל את האנרגיה שלנו בדרכים רעננות ומודעות יותר. האם נוכל לגלות איך ליהנות משביעות הרצון למרות החיפזון והדאגה של קיומנו המודרני?

 

 

הידעת?

מדענים מאוניברסיטת פנסילבניה אומרים שעבור צעירים, 60% מהאושר קשור בריגוש. לעומת זאת, ככל שאנו מתבגרים אנו מקשרים 80% מהאושר לשלווה.

מחקרים מצאו כי אנשים שתרגלו מדיטציה לפחות שלוש פעמים בשבוע, בהשוואה לאלה שלא תרגלו, התמודדו טוב יותר עם לחץ. יצירת זמן  לרגיעה במהלך היום, בונַה רגשות חיוביים של עניין ושל שביעות רצון, ועוזרת לאנשים לפתח תחושת יציבות שיתכן ולא מימשו לפני כן.

האמונה שהכנסה גבוהה מתקשרת למצב רוח טוב אמנם נפוצה אך מטעה בעיקרה. אנשים שהכנסתם מעל הממוצע מרוצים יחסית מחייהם אך כמעט ואין הבדל בינם לבין אחרים מבחינת אושרם בחוויות חייהם היומיומיות. הם גם נוטים להיות מתוחים יותר, ואינם מבלים יותר זמן מאחרים בפעילויות מהנות במיוחד. יתר על כן, נראה כי השפעת ההכנסה על שביעות רצון מהחיים היא ארעית.

מקורות:

מרים אופברג: על שביעות רצון, חדשות יומי בפסיכולוגיה חיובית, ניו יורק - 29 במרץ 2007

מוגילנר; קמוואר; אקר: המשמעות המשתנה של אושר, כתב העת מדעי חברתי, פסיכולוגי ואישיות, יולי 2011 כרך. 2 לא. 4 395-402

דניאל כהנמן, אלן קרוגר, דייוויד שקאדה, נורברט שוורץ, ארתור א. סטון: האם היית שמח יותר אם היית עשיר יותר? אשליה מתמקדת, מדע 30 ביוני 2006: כרך א '. 312. לא. 5782, עמ' 1908 – 1910 

 

 

הרהור מעמיק על שביעות רצון מתוך הספר '16 הקווים המנחים: הבסיס'

 

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת הנשימה שנכנסת ויוצאת. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

 

נעלה בעיני רוחנו דבר מה שאנחנו קשורות אליו  מאד כרגע. זה יכול להיות משהו טוב, אדם, בגד מסוים או מקום. נראה את האובייקט, נשמע אותו, נטעם אותו, ניגע בו ונחוש אותו. נתמקד באובייקט במלוא תשומת הלב ונבחן את מה שקורה. נרגיש את המשיכה שהאובייקט מפעיל על התודעה שלנו. כעת, נניח אותו בצד.

 

עכשיו נעלה בעיני רוחנו דבר מה שכלפיו אנחנו חשות כרגע דחיה עזה. זה יכול להיות אוכל שנראה לנו מגעיל, אדם שמרגיז אותנו, מקום שמדכא אותנו או שיר שמעצבן אותנו. איך מגיבה התודעה? אם בחרנו בטעם מסוים נדמיין שאנחנו מגלגלים אותו על הלשון; אם זו תחושת מגע, נדמיין שאנחנו משפשפות אתו את הזרוע; נישאר עם תחושת הדחיה עד כמה שניתן. נתבונן במה שקורה לתודעה ואז נניח את האובייקט בצד.

 

ניזכר בתקופה שבה היינו שבעות רצון לחלוטין, כמו עץ שאינו מיטלטל ברוח. כיצד הרגשנו? איך השפיעה שביעות הרצון על ההתנהלות שלנו והבחירות שעשינו?

 

נהרהר בחוויה שעברנו עכשיו. באיזו תדירות מיטלטלת התודעה שלנו על ידי החושים? באיזו מהירות היא עוברת מאובייקט אחד לאחר? איזו השפעה יש לכך על ההתנהגות ועל מערכות היחסים שלנו? האם היינו רוצים להיות יותר שלווים ושבעי רצון? נשב עם המסקנות שהסקנו מהתרגיל הזה ונאפשר להן להעמיק.

 

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

 

 

 

 

ציטוטים בנושא שביעות רצון

 

 • כשאתה מבין שלא חסר דבר, כל העולם שייך לך. - לאו צו

 • הייתי מדוכדך כי לא היו לי נעליים, עד שברחוב פגשתי אדם שלא היו לו רגליים. - פתגם פרסי

 • חייב להיות לחיים ערך מוסף מעבר לכך שיהיה לי הכול - מוריס סנדק

 • אני חושב שכולם צריכים להתעשר ולהיות מפורסמים ולעשות את כל מה שהם אי פעם חלמו עליו, כדי שהם יראו שזו לא התשובה. - ג'ים קארי

 • לעיתים אדם יקדיש את כל חייו על מנת לפתח חלק אחד בגופו – את עצם המשאלות. - רוברט פרוסט

 • לעולם אל תתנו לדברים שאתם רוצים להשכיח את הדברים שיש לכם. - מקור לא ידוע

 • יש אנשים שהם כל כך עניים שכל מה שיש להם זה כסף. - מקור לא ידוע

 • איזהו עשיר המסתפק בפחות; שהרי שביעות רצון היא עושרו של הטבע. סוקרטס

 

 

הקו המנחה הבא: חדווה או דפדוף בקווים המנחים

שביעות רצון
00:00 / 20:27