15. שירות: לעזור ולהועיל לזולת בכל דרך שנוכל

מה היית עושה?

בשנת 1998 סטודנט מכללה ששמו ניפון מטה החליט להגיב לשליליות ערוצי המדיה הרגילה בכך ששלח ציטוט מעורר השראה לחמישה מחבריו בכל יום. הפעולה הפשוטה הזו שנעשתה משירות לבלבה והפכה להיות אתר אינטרנט המנוהל בהתנדבות ונקרא 'הטוב היומי'. האתר מגיש חדשות מרוממות רוח ושולח אותם ליותר מ-100,000 כתובות דוא"ל ברחבי העולם בכל יום. הצוות המרכזי מתאר את שלושת העקרונות האירגוניים שלהם כך: "ראשית, לפעול בהתנדבות. שנית, להציע שירות עם מה שיש לנו, בלי לבקש דבר. שלישית, להתמקד בפעולות קטנות. העקרונות האלה דאגו שנישאר פשוטים, אנושיים, לא-מלוטשים, ואותנטיים".

 

היתרונות של שירות

לשירות יש את הפוטנציאל:

  • לתרום לכך שחייו של מישהו אחר יהיו קלים או טובים יותר

  • להסיח את דעתנו מהמיקוד המתיש והבלעדי ב-'אני, עצמי, שלי'

  • למצוא שביעות רצון, משמעות ושמחה באמצעות בניית קשרי-לב עם אחרים

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי שירות

שירות זה הביטוי החיצוני של המשאלה להטיב עם אחרים – לתרום לאושרם. בצורתו הטובה ביותר,  הוא ביטוי  לדאגה, שיתוף,  ושמחה בחברת  הזולת. יפה מאד לראות כששירות קורה ללא מאמץ ובאופן ספונטני. מתן שירות יכול להחוות גם כחובה. במקום להיות קליל ומלא שמחה זה מרגיש מעיק וכבד.  עבור רובינו, הלמידה כיצד לשרת ולקבל שירות מאחרים, מתמשכת לאורך כל החיים.

בכל רגע יש הזדמנות להפוך את החיים של מישהו אחר לקלים או נחמדים יותר. לכל מחשבה, מילה או פעולה שזורמת מאיתנו בצורה אוהבת יש את הפוטנציאל ליצור אושר. האם נסכים למצוא בתוכנו את הרגישות והתבונה, הבהירות והאמונה הנחוצים לכך?

הגמול אדיר. בעודנו מגלות ומעמיקות את איחולנו לאושרם של אחרים, אנו מוצאות את המפתח לאושר שלנו. כולם כלולים במשוואה. זהו כלל הזהב של שירות כנה, שנמצא בבסיס המסורות הרוחניות ומקורות החכמה בעולם. "ואהבת לרעך כמוך".

 

הידעת?

מחקר שנערך עם סטודנטים בני 15-16 הראה שיחסית לסטודנטים שלא התנדבו, הקבוצה של המתנדבים הראתה ירידה תלולה בגורמי הסיכון למחלות לב, כולל רמת כולסטרול ומדד מסת גוף לאחר עשרה שבועות. היתרונות האלה היו אפילו מודגשים יותר בסטודנטים שהתנהגותם האמפטית והאלטרואיסטית התגברה הכיר הרבה, ושמצבי הרוח השליליים שלהם ירדו במהלך עשרת השבועות.

מחקר נוסף הראה שמתן שירות במהלך שנות הלימודים באוניברסיטה הגבירה באופן משמעותי את ההתפתחות האקדמית של הסטודנטים כמו גם את התפתחויות מימנויות החיים שלהם והתחושה של אחריות חברתית שאף היא התגברה.

 

 

הרהור מעמיק על שירות מתוך הספר "16 הקווים המנחים לחיים – הבסיס"

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת האוויר שנכנס ויוצא מהגוף. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

נחשוב על כל "החברים והחברות" שלנו. נעשה זאת או על ידי כך שנומר את שמותיהם בדממה, או נראה אותם ואותן בעיני רוחנו אחת אחרי השניה; מה שיותר נוח לנו.

האם ייתכן שחברותינו וחברינו הם רק אותם האנשים שעושים את מה שאנחנו רוצים? נשאל את עצמנו מדוע אנו מחשיבים את האנשים האלה לחברים. נחקור את האפשרות ש-"חברים" האם אנשים שמתנהגים בדרך שהכי נוחה לנו. אם נרגיש התנגדות כלשהי לרעיון הזה, נכיר בה בעדינות ונזהה אותה.

עכשיו, נעלה בעיני רוחנו אנשים שאנחנו לא מסתדרות איתם – אותם האנשים שגורמים לנו להרגיש קצת אי נוחות כשאנו חושבות עליהם. מה בהם גורם להם להיות מאתגרים כל כך? האם זה בגלל שאינם עושים את מה שאנו רוצות? שוב, אולי נבחין בהתנגדות לרעיון הזה. בעדינות נכיר בה ונזהה אותה. "אני מתנגדת לזה". נשאר רכות מאד ונרגיש את המקום בו ההתנגדות נמצאת בתודעה ובגוף.

עכשיו, נחשוב על האנשים הניטראליים בעולמנו – אלה שעדיין לא הייתה להם השפעה אישית עלינו. מדוע הם ניטרליים? האם זה בגלל שעדיין לא מיינו אותם? נבחר את אחד האנשים האלה ונשאל את עצמנו, "האם היא הייתה עושה את מה שהייתי מבקשת ממנה?" נשים לב מה קורה.

נהרהר בדרך שאנו מחלקים אנשים לקבוצות של 'חברים', 'לא-חברים', ו-'אנשים נטרליים'. עד כמה החלוקה הזו משתרתת אותנו? כיצד היא משפיעה על הדרך בה אנו מתיחחסים אליהם ומציעים להם שירות?  מה היה קורה אילו היינו מתייחסים לכולם עם לב פתוח? ננסה לדמיין את המצב בעיני רוחנו. נדמיין את עצמנו מתייחסים לאנשים בשגרה עם לב פתוח, ללא-תנאי, וללא ציפיות או שיפוטיות. איך זה היה מרגיש?

אם נגיע למסקנות כלשהן, נשב איתן וניתן להן לחלחל.

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

ציטוטים על שירות

  • הדרך הטובה ביותר למצוא את עצמך היא לאבד את עצמך בשירות הזולת. -גאנדי

  • אל תדאג לעולם לגבי מספרים. עזור לאדם אחד כל פעם, ותמיד התחל עם האדם הקרוב אליך ביותר. -אמא תרזה

  • עשה את מעט הטוב במקום בו אתה נמצא; אלה פיסות הטוב הקטנות האלה החוברות יחד להציף את העולם. -דסמונד טוטו

  • כמה מופלאה הייתה החברה האנושית אם כולם היו מוסיפים את העצים האישיים שלהם למדורה במקום לבכות על האפר! -אלאין

  • אם ברצונך להועיל לזולת, עליך לעשות זאת בפרטי הפרטים. הטוב הכללי הוא ביטוי תחנוניו של הצבוע, המתחנף, והנבל. -ווילאם בלייק

  • במקום בו כשרונך וצרכי העולם מצטלבים, נמצא ייעודך. -אריסטוטל

  • הדבר החשוב באמת הוא מה שאתה עושה עם מה שיש לך. – ה.ג. וולס

 

 הקו המנחה הבא: אומץ או דפדוף בקווים המנחים

 
GettyImages-670899999.jpg