10. סליחה: לשחרר ולהרפות את הכעס והטינה כלפי עצמנו וכלפי הזולת

 

מה היית עושה?

ביורן מגנוס ג׳ייקובסן אילר הוא אחד הניצולים ממתקפת הטרור על האי אוטויה בנורבגיה בשנת 2011. על אף הטראומה ממנה סבל כשהיה עד למסע הקטל של פעיל הימין הקיצוני אנדרס ברינג ברייוויק, שהסתיים ב-69 הרוגים וב-1110 פצועים, ביורן התעקש לפגוש שוב בתוקף שלו באחד מהדיונים בבית המשפט.

 

״לפגוש אותו בבית המשפט היה רגע מאד חשוב עבורי, מכיוון שהכרתי בעובדה שהוא כבר לא יכול לכוון לעברי אקדח. באותו הרגע ראיתי אותו כעוד בן-אדם, ללא יכולת לפגוע בי... אני מאמין שעלינו להכיר באנושיות של ברייוויק. מאמציהם של אנשים לעשות לו דה-הומניזציה מפחידים אותי, כי זה בדיוק מה שהוא ניסה לעשות לנו... סוג זה של סליחה קשור למציאת חכמה במה שקרה על מנת להבטיח שאלימות כזו לא תחזור על עצמה.״

 

היתרונות של סליחה

לסליחה יש את הפוטנציאל:

 • לשחרר אותנו מטינה ומכעס המזיקים לבריאותנו הפיזית והנפשית ומחלישים אותנו.

 • להעמיק את יכולותינו להבין אנשים אחרים ואת השקפותיהם.

 • לעזור למנוע עימותים עתידיים בחברה האנושית על כל גווניה.

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי סליחה

סליחה היא היכולת להשיב את שלוות הנפש שלנו לאחר שעברנו חוויה שערערה אותנו. זה בלתי נמנע שבמהלך חיינו נפגע אחת בשנייה. למעשה, ככל שהעולם הופך מורכב יותר והקשרים בין כולנו מתרבים, יש יותר הזדמנויות לעימותים. בידינו הבחירה האם להגיב בכעס ובמרירות או בסלחנות לאירועים המכאיבים האלה ובמצבים של התנגשות וסכסוך.

למחול לא אומר לשכוח. זה לא אומר שאנחנו מתעלמות מהעוול שנעשה, או מעמידות פנים כאילו הוא לא התרחש מעולם. משמעותה של סליחה היא לאפשר לנו להרפות מגישות הרסניות כלפי העבר שכולאות  אותנו ואת האדם שפגע בנו במעגל של אשמה והאשמה. כשהשאיפה שלנו לפיוס ולשלום גדולה מהכעס, האכזבה והכאב שלנו, היכולת למחול מציעה לנו הזדמנות להתחלה חדשה.

סליחה עשויה להראות חסרת סיכוי ובעלת השלכות עצומות, אך בפועל היא שינוי תודעתי. המוטיבציה למחול צריכה לנבוע ממשאלה עמוקה וכנה להקל על הכאב והמצוקה של עצמינו ושל אחרים. אי אפשר לכפות אותה בכוח. האם לכולנו יש את היכולת למחול? האם כל דבר יכול להימחל? האם סליחה היא משהו שניתן ללמוד?

 

הידעת?

מחקרים מצביעים על כך שאנשים שמוחלים מאושרים ובריאים יותר מאלה שנוטרים טינה, הודות לגורמים כמו תפקוד משופר של מערכות הלב וכלי הדם ומערכת העצבים;  ירידה במתח נפשי; וחסינות גבוהה יותר למחלות. פרויקט מחקר עכשווי בצפון אירלנד הצביע על כך שסליחה אף יכולה  לגרום לאנשים להרגיש יותר בטוחים בעצמם ולחוש יותר חמלה.

אם ברצונך ללמוד עוד בנושא זה, מדענים המתמחים בסליחה כוללים את פרד לוסקין, Fred Luskin מאוניברסיטת סטנפורד בארה״ב (Stanford University, USA); אוורט ל. וורטינגטון ג׳וניור, Everett L Worthington Jr. מאוניברסיטת קהיליית וירג׳יניה, ארה״ב   (Virginia Commonwealth University, USA) ורוברט אנרייט, Robert Enright מאוניברסיטת מדיסון-וויסקונסין, ארה״ב (University of Madison-Wisconsin, USA)..

 

 

הרהור מעמיק על סליחה מתוך הספר "16 הקווים המנחים לחיים – הבסיס"

נמצא מקום שקט שבו נוכל להיות רגועים ונינוחים. נשב בנוחות. כדי לעזור לעצמנו להרגע, נתמקד בתשומת לב מודעת בנשימות שלנו. נרפה מכל המחשבות, הדימויים והרגשות שעולים. בכל פעם שדעתנו מוסחת, נחזיר בעדינות את המודעות שלנו לתחושת האוויר שנכנס ויוצא מהגוף. נקדיש כמה דקות ליהנות מחוויית הרגיעה.

נדמיין שכאשר אנחנו שואפות, אנחנו נושמות פנימה אור שטבעו הוא אושר. האור לבן, צבע של טוהר. האור מייצג את כל התכונות החיוביות שקיימות ביקום. הוא מייצג את כל האיכויות של האנשים אותם אנחנו מעריצות, את האיכויות שאנחנו רוצות לפתח בעצמנו.

כשנשאף פנימה את האור הזה, נדמיין אותו זורם בכל גופנו. כל הדרך עד בהונותינו וקצות אצבעותינו. האור ממלא כל חלק קטן מגופנו, עד לתאים, האטומים וחלקיקי האטומים.

נשהה זמן מה כשאנו נושמים את האור הלבן, נותנים לו למלא את כל הגוף. נדמיין שיש לאור את היכולת לרפא את החרדות שלנו, את הבעיות שלנו, את הכאב והמחלות שלנו, את כל המכאובים שאנו נושאים עימנו בגופנו ובנפשנו.

נייצר בתוכנו את האמונה שזה אכן קורה באמת; שאור זה, שטבעו צלילות ואושר חודר לתוך גופנו לאמתו של דבר וממלא את כולו. גופנו הופך להיות קל ובהיר, שקוף ושלו.

כעת כשננשוף, נדמיין עשן כהה או זיהום כלשהו יוצא מגופנו. העשן מייצג את כל הפעמים שכעסנו על עצמנו. את הפעמים שאמרנו דבר מה עליו התחרטנו, או שלא הרגיש לנו נכון.

בכל פעם שננשוף, ניתן לכעס ולכאב הללו לעזוב את גופנו בדמות עשן כהה. נתבונן בו נעלם בחלל. הוא לא מזהם או מפריע לדבר, הוא רק נעלם בחלל.

נמשיך ככל שנוכל. נדמיין את האור הלבן נכנס פנימה ואת העשן הכהה יוצא החוצה. נסלח לעצמנו. נהנה מתחושת הגוף והתודעה בהופכם מאושרים, נקיים וצלולים, משוחררים מבעיות ומשליליות.

נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!" 

 

ציטוטים על סליחה

 • עוול כלפינו הוא שום דבר, אלא אם כן נמשיך לזכור את אותו. – קונפוציוס

 • סלח לאויביך תמיד. אין דבר שמציק להם יותר. – אוסקר וויילד

 • סליחה היא תכונתם של החזקים. -מהטמה גנדי

 • אנשים הם לעיתים לא סבירים, חסרי הגיון ומרוכזים בעצמם. סלח להם בכל זאת. – אמא תרזה

 • כשאדם גורם לך סבל, זה בגלל שהוא סובל עמוקות בעצמו, והסבל שלו נשפך ממנו. הוא אינו זקוק לעונש; הוא זקוק לעזרה. זה המסר שהוא שולח. – טיך נאת האן.

 • עין תחת עין והעולם כולו יהפוך לעיוור. – מהטמה גנדי

 • שנאה היא החורף של הלב. – ויקטור הוגו

 • לו יכולנו לקרוא את ההיסטוריה הסודית של אויבינו, היינו מגלים בהיסטוריה של כל אחד ואחת מהם מספיק סבל כדי לפרק את העוינות בעולם מכל נשקה. – הנרי וודסוורת׳ לונגפלו

 • סליחה היא דרכנו לעצור את התפרקות הקהילה האנושית. – דזמונד ומפו טוטו

 • עד שנצליח למחול לאלו שפגעו בנו, הם ימשיכו להחזיק במפתח לאושרנו ולהיות הסוהרים שלנו. - דזמונד ומפו טוטו

 

הקו המנחה הבא: הכרת תודה או דפדוף בקווים המנחים

 
GettyImages-670899999.jpg