16. אומץ: קבלת אחריות ואתגרים עם נחישות ושוויון נפש

 

מה היית עושה?

קיילה מונטגמרי, תושבת צפון קרולינה בארה"ב, היא אצנית למרחקים ארוכים עטורת פרסים. הדבר שמבדיל בינה לבין אתלטיים תיכוניסטים אחרים זה שבגיל 14 היא אובחנה כסובלת מתרשת נפוצה.  לאחר שמונה חודשים ללא כל תחושה ברגליה, היא החליטה לחזור לאהבתה הישנה לספורט ולהקדיש את עצמה לריצה, תחרויות, ושבירת שיאים.

בזמן הריצה, ככל שחום גופה של קיילה עולה, כך היא מאבדת תחושה ברגליה, ובדרך כלל היא מתמוטטת כשהיא מגיעה לקו הסיום. מדוע היא מתעקשת על החוויה הזו? "כיוון שזה גורם לי להרגיש נורמלית ושלמה... כל עוד אני רצה, הכל בסדר... כדי לנצל את ההזדמנות הזו כל עוד היא קיימת." צפו ב-Catching Kayla ביוטיוב.

 

היתרונות של אומץ

לאומץ יש את הפוטנציאל:

 • להתעלות מעבר לצרכים ולנוחות המיידיים שלנו

 • לפתח את הכוחות להגיב בצורה מטיבה לכל דבר שהחיים מזמנים לנו

 • לגלות את מי שאנחנו באמת, באמצעות התמודדות עם פחדים ואתגרים

 

ההשקפה של 16 הקווים המנחים לגבי אומץ

אומץ קשור להתמתחות. זה לראות, להרגיש, או להבין שניתן לעשות משהו נוסף או אחר, לפתח את הנחישות  לעשות זאת, ואז לבצע את זה למרות כל המכשולים. אנחנו מרגישים בגופנו כשאנו אמיצים. יש זוהר של שביעות רצון והקלה. משהו השתנה, וגדלנו במידותנו.

אומץ אינו נמדד במה שאנחנו עושות, אלא בדברים עליהם אנו מתגברות בתוך עצמנו. זה מתבטא בצורות שונות. למשל, בגישה יציבה מול קשיים יומיומיים, כמו גם במחווה הספונטנית. זה קורה מסביבנו בשקט, וגם מופיע בחדשות.

אומץ זה להכיר בפחדים שלנו, אך לא להירתע מהצעת דבר מה שנמצא מעבר לצרכים המיידים והנוחות שלנו. רוב האנשים האמיצים החליטו שרווחת הזולת חשובה יותר מהרווחה  האישית שלהם, ונתנו להחלטה הזו להניע את פעולותיהם ואת אורח חייהם. ללא יוצא מן הכלל, נראה שהם חווים את אושרם בתהליך עצמו.

 

הידעת?

עקרון מרכזי בגבורה הוא שהגיבורים היעילים ביותר פועלים בתוך רשת ולא לבד. מחקרים שערך פיליפ זימברדו, פרופסור לפסיכולוגיה בדימוס באוניברסיטת סטנפורד, ונשיא 'מיזם הדמיון ההרואי', מצאו שאנשים מצליחים לגייס את המשאבים שמאפשרים להם לממש את שאיפותיהם ההרואים באמצעות יצירת רשתות.

מחקר שערך מכון וייצמן למדע מצא שפחד מתבטא בשתי דרכים – או שאנו אומרים: "אני פוחדת", או שהגוף אומר זאת במקומנו, ומזיע. המדענים מצאו שכל עוד אין הלימה בין שני הביטוים האלה, נפעל עם אומץ. רק כשהתוצאה גבוהה בשני הביטויים יש פחות סיכוי שנפעל עם אומץ.

 

הרהור מעמיק על אומץ מתוך הספר '16 הקווים המנחים: הבסיס'

נתחיל עם סקירה של הגוף. נתחיל בכפות הרגליים, ששומרות על האיזון שלנו ומאפשרות לנו לעמוד זקוף על הקרקע. נעלה במעלה השוקיים והירכיים, שנותנים לנו את הכח ללכת ואולי לרוץ. ניתן לתשומת הלב לעבור לבטן ולמעיים, שמעבדים ומעכלים את המזון שמזין אותנו. נמשיך מעלה לבית החזה והכתפיים. מטה לזרועות ולידיים, עם היכולת שלהם להציע שירות לעצמנו ולאחרים. נרגיש את הכוח של הצוואר ועמוד השידרה שמחזיקים אותנו זקופות.

נעביר את תשומת הלב לפנים, עם היכולת הבלתי נלאית שלהם לחייך ולצחוק, להתכווץ ולבכות. נשים לב ליכולת הביטוי של שרירי הלחיים, ולגמישות הפה.  נהרהר בתחכום הטכני של העיניים והאוזניים שלנו. גם אם הגוף אינו מתפקד כפי שהיינו רוצים, הוא עדיין מופלא ומעורר השתהות.

נחזיר את תשומת הלב לנשימה שחולפת בעדינות מבעד לשפתיים ולנחיריים. נתבונן בדרך שהיא נכנסת ויוצאת, בלי שום מאמץ או התערבות מצידנו. מה יקרה כשהנשימה השברירית תיפסק? ככל שזה עלול להיות מפחיד, האם נוכל להתמודד עם המציאות שיום אחד חיינו יסתיימו?

כעת נהרהר בכל האנשים ובעלי החיים שכבר מצאו את מותם. נחשוב על כך שהם התעוררו בבוקר מותם בדיוק כפי שאנו התעוררנו הבוקר, אך עכשיו הם מתים. אולי מותם היה בלתי צפוי לחלוטין, כמו בהתקף לב, תאונת דרכים או מחלה פתאומית. אולי זו הייתה פשוט תולדה של זיקנה. היו להם תוכניות להיום, ותוכניות לעתיד, בדיוק כמונו, אך כעת הכל הסתיים עבורם.

מהי התחושה של היותנו בחיים? מה נרצה לעשות עם ההזדמנויות שיש לנו? מהם הדברים החשובים ביותר עבורנו? האם נוכל למצוא את האומץ לקדם אותם?

 נסיים עם המשאלה "הלוואי וכל היצורים החיים יהיו מאושרים!"

 

 

ציטוטים בנושא אומץ

 • אולי אינך אחראי לכך שנפלת, אך עליך להיות אחראי לכך שתקום. -ג'סי ג'קסון

 • העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו, לא בגלל האנשים שעושים רע, אלא בגלל אלו שלא עושים דבר בעניין. – אלברט אינשטיין

 • תן לי את השלווה לקבל את הדברים שאין ביכולתי לשנותם, האומץ לשנות את אשר ביכולתי, והתבונה להבחין בין השניים. -ריינהולד ניבור

 • שאין באפשרותנו לשנות את המצב, האתגר הוא לשנות את עצמנו. – ויקטור פרנקל

 • יש לך כוח על מחשבותיך – לא על אירועים חיצוניים. תבין את זה, ותמצא כוח. -מרקוס אורליוס

 • מה שחשוב אינו גודל המשימה, אלא מידת האומץ שיש לנו. -מתייה ריקארד

 • החיים מתכווצים או מתרחבים בהתאם לאומץ האדם. -אנאיס נין

 • כוח לא נובע מיכולת פיזית. הוא מגיע מרצון שאין להכריעו. -מהטמה גנדי

 • לעולם לא היינו יכולים ללמוד איך להיות אמיצים וסבלניים, אם היתה רק שמחה בעולם. -הלן קלר

 • דרוש אומץ כדי שאדם יקשיב לטוב ליבו ויפעל על פיו. -קסלס

 

הקו המנחה הראשון: ענווה או דפדוף בקווים המנחים