נושא החכמה הראשון:  הדרך שאנו חושבים  

 

"הבט במחשבותיך, כי הן הופכות למילים. הבט במילותיך, כי הן הופכות למעשים. הביטו במעשיכם, מכיוון שהם הופכים להרגלים. הביטי בהרגלים שלך, כי הם הופכים לאופי. הביטי באופי שלך, כי זה הופך להיות הגורל שלך." - מחבר לא ידוע

הדרך שאנו חושבים טמונה בשורש כל מילה שאנו אומרים וכל פעולה שאנו מבצעים - היכן אנו חיים, את מי אנו בוחרים כחברים, איזו עבודה אנו עושים ואיך אנחנו מבלים את זמננו. מחשבותינו מעצבות את חיינו מימי ילדותינו המוקדמים ביותר ועד יום מותנו. מסיבה זו, ההכרה בכוחה של התודעה, היא הנושא החשוב ביותר העומד בבסיס 16 הקווים המנחים לחיים.

האינסטינקט הטבעי הוא לחוות את העולם כמשהו שנמצא 'שם בחוץ'. ההתמקדות הזו בנסיבות החיצוניות הופכת אותנו לפגיעות לעליות ולמורדות של הנסיבות, שלעולם אינן  יכולות להיות אך ורק לטובתנו. עם זאת, אם נבדוק יותר לעומק, נגלה שחווית העולם שלנו מושפעת באופן משמעותי ממה שקורה 'בפנים' ומצב תודעתנו.

באחד מהימים, לראות גבר ואישה שמתחבקים ברבים, יכול לגרום לנו להרגיש נינוחות ומאושרות. ביום אחר, אנו עשויות להרגיש קנאיות ואומללות. אנו גם מושפעות מההתניה התרבותית שלנו. במדינה אחת, חיבוק בין גבר לאישה, בין אם נשוי ובין אם לאו, נחשב למפגן חיבה טבעי. באחרת, זה עשוי להיחשב בלתי מוסרי ולא מקובל. התגובות הרגשיות שלנו מונַעות על ידי תערובת מורכבת של חוויות, עמדות ואמונות.

אם נעצור לרגע כדי לשקול, נוכל לזהות שמאחורי כל רגש מסתתרת מחשבה. לעתים קרובות איננו מודעים לכך מכיוון שהאירועים מתרחשים כה מהר. התפרצות כעס עשויה לנבוע מהמחשבה, "האדם הזה מפחיד אותי", "אני עומד להיפגע", או 'אני לא מצליחה להשיג את מה שאני רוצה". כשאנחנו בדיכאון, המחשבות יכולות להערם ללא הפוגה: "אני לא מספיק טוב", "עשיתי בלגן אטומי", "אף אחד לא אוהב אותי" או "זה לעולם לא יסתיים." גם אם המחשבות מוגזמות או לא נכונות, לתודעה שלנו יש את הכוח ליצור ספירַלָה של ​​סבל ואי שביעות רצון שנעה כלפי מטה.

אולם, גם שם טמונה הזדמנות. כמו שספורטאית מאמנת את גופה, כך אנו יכולות לאמן ולהתמיר את תודעתנו, ובכך לשנות את דפוסינו הרגילים ולחקור דרכים חדשות לחיות. טיפוח ענווה, סבלנות, שביעות רצון וחדווה מציעים לנו ארבע דרכים לעשות זאת.

קראו על:

ענווה

סבלנות

שביעות רצון

חדווה