מקורות

ההשראה ל-16 הקווים המנחים לחיים מאושרים היא אוסף עצות שנכתבו על מנת לקדם שלום ורווחה בטיבט של המאה השביעית. המטרה והתפקיד של העצות האלה (הידועות במסורת כ: 16 הדהרמות האנושיות) הייתה לעזור לאנשים בכל גיל, השכלה, תרבות או נסיבות חיים להתקיים יחד בהרמוניה. זוהי הסיבה שכנראה הגענו לעיתוי המתאים הזה להציג מחדש את האוסף הזה של 16 ערכים פנימיים לעולם המודרני.

16 הדהרמות האנושיות נאספו על ידי המלך סונגסטן גאמפו שחי בסביבות 613  עד 650 לספירה. כתבים שנמצאו במערות דונחואנג מציגים אותו כמלך לוחם שאיחד את השבטים השונים בטיבט ליצור אמפריה שהשתרעה מקבול המודרנית עד לגבולות סין. הוא גיבש את כוחו באמצעות מגוון בריתות נישואין אסטרטגיות, כשהחשובות ביניהן היו נישואיו לביתו של מלך נפאל מדרום וביתו של טאנג, קיסר סין, ממזרח.

שתי הנסיכות היו בודהיסטיות, ואומרים שהן שיחקו תפקיד משמעותי בעידוד הבעל שלהן להפוך לבודהיסט בעצמו, ולקדם רעיונות ותרבות בודהיסטיים. בתור המלך הבודהיסטי הראשון בטיבט, המלך סונגסטן גאמפו עורר השראה לנרטיב בקנה מידה אפי שמספר שחי עד גיל 89, ושעל ערש דווי הוא נספג אל תוך ג'ובו רינפוצ'ה, דמות קדושה שמאמינים שהבודהה עצמו בירך.

בלי לדעת מה אמת במיתוסים הסובבים את המלך סונגסטן גאמפו, אין ספק שהיה איש חזון שהיה אחראי על יצירת הא'-ב' הטיבטי והחוקה שלה, הוא הביא לטיבט נייר ודיו, ודאג לתרגום טקסטים מסנסקריט, ובניית מנזרים כגון מקדש ג'וקהנג בלאסה.

I’m an image title
I’m an image title
I’m an image title
I’m an image title
I’m an image title
I’m an image title
I’m an image title
I’m an image title